2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Co vidět v Luhačovicích

Během pár týdnů by se měl postupně vracet život do lázeňského město. Přemýšlíte o dovolené, potřebujete delší oddych či Vám stačí jen procházka po kopcovité, ale za to malebné přírodě? Níže naleznete souhrn míst, kam byste neměli opomenout vyrazit. Jsou prostě dané věci, bez kterých by nebylo správné z Luhačovic odjet, aniž byste je viděli. 

Luhačovice

Největší moravské lázně pečují o své hosty již od 17.století. Městem protéká řeka Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňují unikátní stavby Dušana Jurkoviče, minerální léčivé prameny, lázeňská kolonáda, Lázeňské náměstí spolu se Společenským domem a mnoho dalších budov a památek. Po ochutnávce místních vod jistě přijdou vhod lázeňské oplatky. Známé sladkosti kulatého tvaru s nejrůznějšími příchutěmi. Zajděte se také podívat do místních malých obchůdků, třeba si odnesete originální pítko s věnováním či suvenýr. Nakonec nesmí chybět procházka po lázeňské kolonádě. 

Minerální léčivé prameny

Jsou lákadlem pro budoucí hosty, ale i příjemnou vycházkou pro stávající obyvatele. Léčba je založena především na využití těchto léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. K více než 60 druhům léčebných procedur patří pitná kura, inhalace, uhličité koupele, obklady, masáže vodoléčebné procedury a další. V současné době je v Luhačovicích 16 minerálních pramenů, většinou hydrogenuhličitanochloridosodných kyselek, na povrch vyvěrá šest z nich. Jeden z pramenů je sirný. 

Jistě znáte ty nejznámější, a to Vincentku, Ottovku, Dr.Šťastného a Aloisku. Již méně známými či vůbec pro lidi jsou Nový jubilejní pramen, Viola, Marie, Amandka, Elektra I., Elektra II., Pramen sv. Josef, Bystrica, Nová Čítárna, Nová Janovka, Vincentka II., Vladimír, Jaroslava a Sirný pramen. Pravdou je, že ne všechny zmíněné prameny vyvěrají na povrch jak již bylo zmíněno. Prameny naleznete u Lázeňského náměstí, ale i skryté přírodou. 

Věhlasná architektura Dušana Jurkoviče

Atmosféru městu jistě zajišťují a dodávají perfektní stavby toho slovenského architekta. Jurkovičovy stavby vznikly na počátku 20.století. Dušan Jurkovič tvořil unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese. Mezi jeho stavby patří Jurkovičův dům, Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, Chaloupka, Hudební pavilon, Jestřabí, vila Vlastimila a Valaška. Nejznámější nedochované stavba je Slovácká búda. Dále je to Inhalační pavilon a Mlékárna. Stavby můžete obdivovat během procházky po Lázeňském náměstí.

Luhačovická přehrada

Spojit klidnou procházku s vyjížďkou na kole. Je s Luhačovicemi spojena Jurkovičovou alejí. Cyklostezka začíná hned vedle Slunečných a říčních lázní. Klene se podél řeky. Stíny stromů vrhají příjemný chládek v horkých letních dnech. Přehrada je častým cílem procházek. Je vhodná pro pěší výlety, cykloturistiku, in-line bruslení, rybaření, koupání, relax a další zábavu. Celý okruh má 3,3 km. Prvotním účelem byla ochrana před povodněmi. Podél samotné nádrže najdete vybudovaná odpočívadla, sportoviště a stanoviště k občerstvení. V nedávných letech byla přehrada zcela vypuštěna a vyčištěna. Teď opět všem slouží. V blízkosti se také nachází koupaliště Duha. Pokud byste si chtěli zpestřit den, snadno se sem lze dostat místním vláčkem.

Sportovní hala Radostova a Městská plovárna Luhačovice

Dohromady tyto dvě budovy poskytnou aktivní sportovcům perfektní zázemí. Hala Radostova se nachází na kopci, asi 400 metrů od ubytování Vincent. Tento multifunkční komplex nabízí sportovní i relaxační využití široké veřejnosti. Pravidelně se zde konají fotbalové utkání domácích i přespolních. Udělejte si procházku z města a užijte si něco jiného. V teplým dnech jistě přijde vhod studené vychlazené pivko. Pokud budete mít chuť si zasportovat, můžete využít venkovní tenisový kurt. V zimním období je zastřešen nafukovací halou. Uvnitř naleznete velkou halu, zrcadlový sál, tělocvičnu , hřiště na badminton a dokonce i kuželnu. 

Po velkém sportovním výkona Vám jistě přijde vhod možnost zchladit se v místě městské plovárně. Nachází se v centru města. Je perfektním místem jak pro návštěvu jednotlivce, tak pro rodinu s dětmi. Plavecký bazén, zážitkový bazén, whirlpool, dětském bazén a parní kabina. To vše se skrývá pod jednou střechou. V letních dnech bývá dokonce otevřena i terasa, kde se lze slunit.