2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Tipy na výlet ve Zlínském kraji

Ač jsou největší moravské lázně Luhačovice krásné sebevíc. Zajisté se mohou někomu zdát nekonečné procházky po okolí a ochutnávky přírodních minerálních pramenů po několika dnech velmi nezáživné. Nebaví Vás zdržovat se v jednom místě, ale potřebujete být aktivní? To zcela chápeme. Níže v článku se dozvíte pár tipů na zajímavá místa ve Zlínském kraji. 

Navštivte obyvatele Tropické haly Yucatan

Povinnou zastávkou ve Zlínské kraji je také Zoo Zlín Lešná. Jistě jste o tomhle místu slyšeli už z doslechu. Pokud ne, hned to napravte. Je to jedno z nejkrásnějších míst Moravy. Nachází se asi 4 kilometry od krajského města Zlín. A řadí se k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. V této jedinečné zoo uvidíte zvířata všech kontinentů. Za jeden den můžete procestovat Asii, Afriku, Jižní Ameriku a Austrálií. Největším lákadlem poslední doby je bezprostředně Zátoka rejnoků. Mořské rejnoky si můžete nejen prohlédnout, ale i pohladit dokonce nakrmit. Projít se můžete také ostrovním královstvím lemurů kata. Nebojte se pokud vás menší chlupatý odvážlivec navštíví blíže. Zblízka si můžete prohlédnout klokany a běžce emu, procházet budete volnou australskou expozicí. Pro milovníky historie se i zde najde kousek zajímavostí. Zámek Lešná představuje 11 stylově zařízených pokojů. Zámek obklopuje park s vzácnými stromy. Stáří některých stromů dosahuje až 270 let. 

Nejvýraznější dominanta moravského Slovácka

Mnoho návštěvníků při cestu do Luhačovic přejíždí tak zvané Buchlovské kopce. Zde na samém vrcholku, jak to už bývá, můžete spatřit Hrad Buchlov. Je chráněn jako kulturní památka a také je na seznamu národních kulturních památek. Řadí se k nejstarším hradům v České republice. Počátky se datují do 1.poloviny 13.století. Byl založen jako strategická obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí. Velký význam hradu spočívá v unikátním zachování původních architektonických prvků jednotlivé výstavby. Navštívit můžete renesanční, gotické a barokní místnosti s expozicí životního stylu od 14. - 19. století. Ze sbírek vyniká kolekce deskových maleb, barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna,černá kuchyně, přírodovědné sbírky cestovatelů či tajuplná egyptská mumie. Prohlídku hradu můžete zakončit návštěvou rozhledny. Návštěvu hradu je nejlepší také spojit s prohlídkou hrobky majitelů v nedaleké kapli sv. Barbory. 

Za Valachy do přírody 

Vydejte se do dob dávno minulých. Lidé na Valašsku měli drsný a zároveň laskavý život. Rožnov pod Radhoštěm ukrývá ve svém srdci Valašské muzeum v přírodě. Největší a zároveň nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v letech 1925 a ve třech expozicích je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Nejstarší a nejnavštěvovanější areál je znám pod názvem Dřevěné městečko. Prezentuje způsob života na malém městě. V hlavní sezóně zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Je také dějištěm několika folklorních festivalů stejně jak v Luhačovicích. Pokračovat můžete do Mlýnské doliny. Jsou v ní sdruženy funkční technické stavby převážně na vodní pohon - valchy, mlýn a pila. Prohlédnou si můžete také lisovnu oleje. Nejrozsáhlejším areálem muzea je Valašská dědina. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna - to vše je zachyceno v dobách bydlení 19. století. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin.

Návštěva muzea učitele národů

To, že se učitel národů Jan Amos Komenský narodil na Moravě jistě všichni víte. Muzeum v Uherském Brodě je zaměření na jeho studování života a díla. Muzeum nabízí několik stálých expozic. Pod záštitou UNESCO byla vytvořena expozice Komenský lidstvu, která návštěvníky seznamuje s životem a dílem, ale také jeho dobou a okolnostmi, ve kterých žil. Muzeum vzniklo v roce 1898, poskytuje také služby badatelům. Hojně je využíván muzejní fotoarchiv, sbírky krojů, knihovna a další fondy. Budovu naleznete na samém konci brodského náměstí.