2019 List
2019 List

Jurkovičův dům

Poloha Jurkovičova domu

Jurkovičův dům najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Luhačovicích. Nachází se v samém centru lázní u lázeňské kolonády. V blízkosti najdete pomník se sochou MUDr. Františka Veselého, Společenský dům, pavilon Vincentky či dům Bedřicha Smetany s Bruselskou fontánou. 

Architektura

Hotel je architektonicky zasazen do lidové secese, též se tomu slohu také říkalo ,,čičmanský folklórní sloh”. Kouzlo této obdivuhodné stavby na Vás dýchne již z dáli, kdy se budete přibližovat. Výrazný osobitý styl Jurkoviče se podepisuje na celé stavbě. Celá budova je opatřena vně i uvnitř pestrobarevnou malbou, díky kterým byl nazýván barevnou pohádkou. Velká část stavby využívá dřevěné prvky.

Historie

Lázeňský dům vznikl přestavbou ,,Janova domu”, Dušanem Jurkovičem byl přestavěn na dvoupatrovou budovu s pokoji pro lázeňské hosty a s koupelemi, kde se podávaly uhličité koupele. Dříve byl dům pojmenován po hraběti Janu Serenyim. V roce 1947 byl pojmenován po svém stvořiteli Jurkoviči. 

Současnost

Momentálně slouží jako lázeňský hotel a je památkově chráněný objekt. V roce 2002 prošla tahle nejcennější budova rozsáhlou rekonstrukcí, díky které k objektu přibyl bazén, sauna a restaurace pro ubytované hosty. Interiér hotelu se drží Jurkovičova stylu, kdy se usiluje o propojení architektury s uměním. Maximální kapacita počtu lůžek je 80, na lázeňské procedury hosté docházejí do blízké Lázeňské polikliniky či Inhalatoria.