2019 List
2019 List
2019 List
2019 List
2019 List

Sluneční lázně Luhačovice

Poloha

Říční a sluneční lázně v Luhačovicích naleznete na konci lázeňské pěší zóny u Japonské zahrady. Leží vedle protékající řeky Šťávnice. Sluneční lázně byly situovány do klidnější části lázní. V jeho těsné blízkosti se nachází lázeňský dům Jestřabí. 

Historie 

Sluneční lázně byly postavené architektem Dušanem Jurkovičem, na začátku 20.století patřily k dominantám města. Plovárna byla postavena roku 1903, tvořily je vstupní budova a otevřené dřevěné kabinky, obdelníkový bazén byl původně napuštěn vodou z protékající Šťávnice. Sluneční lázně byly pulzujícím životem , kde jste našli lázeňskou noblesu s letními radovánky. Tahla unikátní stavba je již od roku 1958 prohlášena kulturní památkou. Z důvodu špatného technické stavu byl provoz bazénu ukončen v roce 1995.

Vybavení

Součástí plovárny bývala dřevěná lehátka dřevěná lehátka na terasách, hřiště na volejbal, stoly na ping pong, gymnastické nářadí či dětské hřiště. Konávaly se zde plavecké závody, návštěvníci mohli prostor využít i ke konání pikniku. Kabinky byly s bílými plachtovými závěsy, uvnitř se nacházelo zrcadlo, poličky se zásuvkami, lavice a stoličky.  

Architektura

Přísná a stejná geometrie celého areálu leží v kontrastu s barvami a vyřezávanými ornamenty dřevěného itineráře. Jako na mnoha stavbách Dušana Jurkoviče si můžeme všimnout barevných ornamentů a hravých barev.

Současnost

V současné době je povolen vstup veřejnosti za poplatek, k dispozici jsou hostům lehátka na slunění, sprchy, badminton či občerstvení. Z přísných hygienických důvodu je koupání zakázáno. Areál je zachován s veškerým dobovým vybavení, základem je zachování architektonické podoby.

Zajímavosti

K častým hostům zde patřil například Leoš Janáček nebo Vlasta Burian. Také se zde natáčela jedna epizoda seriálu Četnické humoresky.