2019 List
2019 List
2019 List
2019 List
2019 List
2019 List
2019 List

Luhačovická přehrada

Poloha a základní údaje

Luhačovická přehrada se nachází na hranici chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, je obklopena klidnou kopcovitou krajinou, nachází se v blízkosti vesnice Pozlovice. S Luhačovicemi je propojena Jurkovičovou alejí, na které naleznete mnohá odpočívadla, dokonce i možnost občerstvení po cestě či sportovní využití např. ve formě minigolfu. Rozloha je 40 ha, leží v nadmořské výšce 280 m.n.m a výška její hráze činí 17 m.

Historie

Stavba přehrady započala v létě v roce 1912, poté díky vypuknutí první světové války byla přerušena a vrátilo se k ní opět až na podzim roku 1921. Přehrada byla dokončena roku 1930 a téhož roku i poprvé napuštěna. O budování přehrady se rozhodlo i díky katastrofálním  povodním roku 1910, tehdy bylo rozhodnuto a postavení nádrže, která měla zamezit další povodním, ale taktéž k získání vody užitkové. 

Cesta k přehradě

Luhačovická přehrada je dostupná z více míst. Nejčastější cesta volená návštěvníky je po Jurkovičové aleji, jež začíná na konci pěší zóny lázní, pokračuje kolem říčky Šťávnice a končí na samém začátku hráze. Další z možností je cesta od Pozlovic, kde máte dokonce čtyři možnosti, jedna vede kolem starého hotelu Voroněž, druhá kolem hotelu Adamantino, třetí Vás vede kolem hotelu Niva a k přehradě scházíte po esíčkovité cestě v menším lesíku, kdy se ocitnete na začátku hráze, tentokrát od Pozlovické částí a konečně čtvrtá možnost je od hotelu Pohoda přes les. Přehrada je přístupná i ze silnice, směrem na Dolní lhotu, kde můžete také odstavit auto na parkovišti. 

Možnosti využití

Přehrada skýtá mnoho možností na využití, kolem celé přehrady je vedena in-line stezka, cyklotrasa, v zimním období můžete na vodní nádrži dokonce bruslit. V létě Vám určitě přijde vhod venkovní koupaliště Duha, či půjčovna loděk a šlapadel. Pokud vlastníte povolenku nic Vám nebrání v rybaření, dokonce se můžete zúčastnit i pravidelně konajících rybářských závodů. Momentálně je koupání v nádrži povoleno, ovšem závisí to na aktuální kvalitě vody.

V roce 2010 proběhlo vypuštění přehrady, kvůli špatné kvalitě vody a velkému výskytu sinic. Bylo naplánováno kompletní vyčištění, v průběhu roku 2011 probíhalo odvážení sedimentů, v roce 2012 se přehrada začala postupně napouštět. Od roku 2013 je zcela napuštěna a slouží k rekreaci zdejších obyvatel i lázeňských hostů.