2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer

CYKLOTRASA PŘEHRADA – LÁZNĚ

 

VZDÁLENOST: 6,6 KM

 

OBTÍŽNOST: LEHKÁ

 

TRASA: MAPY.CZ
 

 

 Začátkem vaší cyklotrasy se stává první lázeňský pramen Sv. Josef, který se nachází v blízkosti kostela Svaté Rodiny. Napít se ho můžete z kašny Marka Trizuljaka. Tímto místo také protéká řeka Šťávnice. Nasednete na kole, na křižovatce zabočíte doleva a budete pokračovat jízdou rovně po silnici.

Pojedete rovně podél řeky Šťávnice, kterou lemují z obou dvou stran rostlé stromy vrhající stíny na cestu. V půlce této cesty se můžete zastavit v nenápadně vyhlížející kavárničce Bonjour s posezením jak vevnitř v příjemném chládku, tak i venku.

Po chvíli dorazíte na rozcestí, kde se po vaší pravé straně nachází kavána a čokoládovna U Najády. Nabízí zde různorodou škálu výborných pralinek a čokolád, stačí jen ochutnat. Posadit se můžete na jejich venkovní zahrádku a k výborné čokoládě si dát i velmi dobrou kávičku a určitě nepohrdnete ani kopečkem zmrzliny.

V dálce přes řeku Šťávnici, můžete zahlédnout pramen Ottovka. Stačí jen přejít mostek přes vodu a vyjít pár schodů. Po pravé straně uvidíte tenisové kurty. Pramen Ottovka vyvěrá ve velmi příjemném prostředí na začátku lesíku. Kolem dokola se nachází pár cestiček, které vás zavedou dál od hlavního centra lázeňské promenády. Svým charakteristickým altánkem je Ottovka vnímána jako symbol Luhačovic.

Za povšimnutí stojí také pramen Dr. Šťastného. Můžete si zde odpočinout na lavičkách, kterou jsou umístěné v příjemném chládku pod stromy. Tento pramen byl pojmenovaném po luhačovickém rodáku, který byl umučen nacisty za druhé světové války, když pomáhal zraněným partyzánům. Velmi zajímavá informace, která stojí za povšimnutí.

Budete pokračovat dál po lázeňské promenádě. Po levé straně dál od cesty se nachází kulturní pamatáka Vila Alpská růže. V její blízkosti se nachází strom Jinan dvoulaločný, jako jediný v Luhačovicích.  

Mezi Vilou Alpská růže a Společenským domem se nachází nejnovější pramen zpřístupněný veřejnosti, který nese název Nový Jubilejní. Odpočinout se můžete na lavičce a kochat se přírodou kolem sebe. , ze kterého ochutnáváte pramen, by měl připomínat krystal soli.

Krásná historická stavba, nesoucí název Jurkovičův dům, se nachází hned na začátku písčité lázeňské promenády, tuto impozantní stavbu si můžete prohlédnout ze všech stran a poté pokračovat na lázeňskou kolonádu. Momentálně stavba slouží jako hotel a hosté zde podstupují lázeňské vanové procedury.

 

 V samém středu lázeňské kolonády si můžete prohlédnout zázemí pramenu Amandka, který už bohužel na povrch země nevyvěrá. Posadit se můžete na lavičku, pohled vám ulpí na další stavba.

 

 

Díváte se na samou doménu společenský akcí Společenský dům. Tato stavba je centrem veškerého dění a také centrem lázní. 

 

 

Zamiřte si to k lázeňské fontáně, která je vždy ozdobena kolem dokola krásnými květinami. A pokud budete mít štěstí a zafouká jemný vánek, dopadne na vás osvěžující sprška kapek z tryskající vody.

 

 

Na samém konci lázeňské kolonády najdete uchvacující vzrostlou vrbu, pod kterou můžete vyhledat příjemný stín a zblízka si prohlédnout sochu MUDr. Františka Veselého.  

 

Na konci lázeňského náměstí míjíte lázeňské cukrárny. Břehy řeky Šťávnice jsou lemovány vysazenými javory. 

 

 Další velmi zajímavou stavbou, kterou zahlédnete při své cyklotrase je Dům Bedřicha Smetany. Zajímavým prvkem, kterým je tato stavba doplněna je stále tryskající Bruselská fontána.

 

Cestou dál přesně tam kde se voda rozděluje, můžete zahlédnout sídlo místního vodníka, který se nachází pod další krásně vzrostlou vrbou. 

 

Teď stačí jen nasednout na kolo a vydat se po nově opravené cyklostezce, kterou z pravé strany omílá řeka Šťávnice a z levé strany ji lemují stromy a houští. Po levé straně se nacházejí Sluneční lázně. Cyklostezka vás zavede až na úplný začátek přehrady. 

 

Přejedete přes most a zahnete doleva, tady budete míjet malý splav. Voda teď bude téct po vaší levé straně. Na stejné straně si můžete prohlédnout zadní část areálu luxusního hotelu Augustián, krásná zahrada s upraveným anglickým trávníkem vás určitě zaujme. I zde se můžete zastavit u informačních cedulí a dozvědět pár zajímavých věcí. 

 

 

Po 400m dorazíte k areálu LuhaPark, kde vám přijde vhod studené orosené pivko nebo dobrá limonáda. Určitě nahlédněte i do jídelního lístku, zaujmout vás mohou například marinovaná vepřová žebra a nebo pečené koleno a mnoho dalších jídel z nabídky. Areál je schovaný mezi stromy za řekou, ideální k nerušenému odpočinku a nebo ke klidně strávenému obědu. Nabízí se vám zde možnost i vyzkoušet si zahrát tenis. Dokonce se zde nachází i venkovní hřiště jak pro hraní nohejbalu, tak volejbalu. 

 

 

Zpříjmnit chvilku vám můžou ovečky ve výběhu, které se nachází kousek od budovy. Když budete mít štěstí, můžete zahlédnout nejmenší přírůstek do stáda. A pokud nechcete zvířátka pozorovat zblízka, stačí se jen usadit na venkovní zahrádku před restauraci, na výběh dohlédnete i z tohohle místa. 

 

 

Kromě tenisových kurtů a již zmíněných hřišť na volejbal a nohejbal, můžete také využít možnost zahrát si minigolf na velmi pěkně opraveném venkovním hřišti. Pokud si chcete odpočinout od jízdy na kole, tak je tohle další možnost jak využít strávený čas v tomhle areálu. Zpestření programu přijde vhod malým i velkým. A je to skvělá příležitost vyzkoušet si minigolf, pokud jste tuhle formu zábavy nikdy neabsolvovali. 

 

 

O kousek dále Vás čeká hospoda U Sedlářů. Je to menší hospůdka, která je vedena v rodinné atmosféře. Je to další možnost volby občerstvení na téhle cyklotrase. I zde najdete pestrý výběr z nápojového lístků. Hospůdka je schovaná mezi stromy, a tak jste skryti od zvídavých pohledů lidí. Perfektní místo k odpočinku, pokud nemáte rádi mnoho lidí všude kolem vás. 

 

 Teď už stačí jen nasednout opět na kolo a vyšlapat poslední kopec, který vás dělí od přehrady. Naskytne se vám pohled na vodní nádrž. Můžete si zde půjčit lodičku nebo šlapadlo a zakotvit uprostřed vody a sledovat dění na břehu.

 

Určitě vám v horkých letních dnech přijde vhod osvěžení ve zdejším koupališti Duha. Své si tady najdou malí i velcí. Najdete zde plavecký bazén, brouzdaliště a tobogány. Prostě vše co je potřeba.

 

Nasednete na kolo a vydáte se dál po cestě kolem přehrady. Asi po 500m narazíte na lanové centrum Pirátská zátoka. Je skvěle schované v příjemném chládku mezi stromy, a tak je to opět další skvělé místo pro odpočinek.

 

Po delší projížďce kolem nádrže, narazíte občerstvení Zátoka. Pivo, limo a i něco dobrého na zub se zde najde. Posadit se můžete na lavičku, ze které budete mít perfektní výhled na vodu.

 

Hned vedle Zátoky najdou zábavu i děti. Dospělí si tak můžou na chvilku odpočinout a mít své ratolesti i přes to pod dohledem. 

 

Nasedněte na kolo a hurá dál. Po pravé straně uvidíte hotel Adamantino a pod ním, pokud byste chtěli ještě víc protáhnout svá těla. Můžete využít jednoho z cvičících nástrojů. 

 

Dalším občerstvovací zastávkou, kterou můžete využít je hospůdka Pobřežní Hlídka. I tady se můžete posadit a to přímo na terasu, která je postavená na břehu vody.

 

A konečně dojíždíte na hráz, ze které je nejkrásnější výhled na celou vodní nádrž. Můžete se opřít a jen si vychutnávat hlavní cíl vaší cyklotrasy. 

 

Přečtete si pár informací o přehradě a...

 

Teď jste na konci vaší cyklotrasy. Zbývá se vydat už jen zpátky do centra města. Cestou zpět se můžete zastavit na dalších z mnoha zajímavých zastávek.