2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Výlet na Luhačovickou přehradu

Při návštěvě lázeňského města Luhačovice Vás kroky jistě povedou na ty nejvyhledávanější místa. Ať už je to Lázeňské náměstí, Velká kolonáda či Luhačovická přehrada. Mnoho míst lze navštívit pouze při procházce pěší chůzí. Ovšem přehrada nabízí možnost cyklovýletu. Během pěkného počasí můžete využít situace a spojit obě dvě možnosti dohromady. Nasednete na kolo v ubytování Vincent, lázeňské centrum si projdete s kolem vedle těla a hurá po cyklostezce směr přehrada. Navštivte během vašeho výletu ty nejoblíbenější místa. 

Prameny v lázních

Jelikož se prameny nachází v pěší zóně lázní, sem cyklisté mají zakázáno. I přesto stojí prameny za zastávku na vaší toulce. Kolo můžete vést vedle sebe. Můžete začít ochutnávkou minerální vody Dr. Šťastného. Pramen naleznete v menším parku nedaleko Inhalátoria. Odpočinout si můžete pod vzrostlými stoly na lavičce. Přes vodu zahlédnete kruhový pavilon ukrývající Ottovku. Nejlidovější pramen lze načerpat do láhve. V blízkosti se nachází tenisové kurty

Vydejte se dále podél vody a dojdete k Lázeňskému náměstí. Zřídlo Nový Jubilejní vyvěrá vedle Společenského domu. Dále kroky směřujte k lázeňské kolonádě. Obloukový tvar je zakončený halou Vincentky. Kola ponechejte v chládku pod vzrostlou vrbou a jděte nahlédnout dovnitř. Posilnění po ochutnávce pramenů Vám nezbývá nic jiného, než dojít podél řeky Šťávnice na samý konec lázní. Během procházky lázeňským centrem jistě stojí za povšimnutí skvostná architektura Dušana Jurkoviče.

Stavební klenoty Dušana Jurkoviče

Snad každé oko návštěvníka se pozastavuje nad krásnými stavby doprovázející vycházky po lázních. Nejznámější stavbu Luhačovic, Jurkovičům dům, naleznete právě na Lázeňském náměstí v blízkosti kolonády. Jedna z prvních staveb tohoto slovenského architekta slouží momentálně jako lázeňský hotel. Nad ním, skryto v lesích, se nachází vila Chaloupka. Tu na své náklady architekt rekonstruoval. Při cestě dále od Lázeňského náměstí a blíže k cyklostezce směřující na přehradu, neminete Hudební altánek a budovu zvanou Jestřábí. V blízkosti se nachází takzvaná Japonská zahrada nabízející odpočinek ve stínu u mělkého jezírka. Na samém začátku cyklostezky se tyčí Sluneční a říční lázně. V jejich nejslavnější době sloužily jako odpočinkové místo pro místní smetánku. Dnes již plovárna neslouží svým účelům. 

Přehrada Luhačovice

Nasedněte na kolo a vyjdete se proti proudu vody k samotné vodní nádrži. Cyklostezka je lemována vzrostlými stromy vrhající příjemný chladný stín v horkých letních dnech. Samotná Luhačovická přehrada je častým cílem odpočinkových procházek či cykloturistiky. Nádrž prvotně sloužila jako ochrana před povodněmi. Stavba přehrady započala v letech 1912 a kvůli vypuknutí první světové války byla dokončena až v letech 1930. S Luhačovicemi je spojena pěší stezka Jurkovičova alej. Na přehradu můžete dojet také vyhlídkovým vláčkem z centra. 

Využijte asfaltový povrch kolem nádrže v udávaná délce 3,3 km. Povrch je vhodný pro jízdu na kole i na in-line bruslení. V horkých letních dnech můžete využít osvěžení v podobě vodních radovánek na koupališti Duha. Dětské srdce zaplesá při shlédnutí Pirátské zátoky. Lanové centrum se nachází na břehu Luhačovické přehrady. V areálu je možnost posezení a zakoupení občerstvení. Pokračujte na kole dále kolem přehrady. Místy se můžete zastavit, posadit se na dřevěnou lavičku a vychutnat si přírodu. Sem tam můžete zahlédnout mrsknutí kapra na hladině. Teď už Vás čeká jen vyzkoušení posilovacích strojů umístěných podél cesty a pohled z hráze přehrady na vodu.