2020 Bře
2020 Bře

Lázeňské náměstí

Lázeňské náměstí by se dalo nazvat jako přirozený střed Luhačovic. Obklopuje ho plno zajímavých staveb, minerální prameny či důležité domy. Největší ruch zaznamenáte v odpoledních hodinách, kdy se lidé vydají po různých toulkách městem nebo míří za lázeňskými procedurami. V létě jemný písek šimrá v obuvi. Pokud procházíte kolem lázeňské fontány, může na vás dopadnou příjemná osvěžující sprška vody.

Náměstí se rozkládá mezi Jurkovičovým domem, lázeňskou kolonádou a Společenským domem. Jurkovičův dům se majestátně tyčí uprostřed náměstí. Dokonale tak potvrzuje tvrzení o nejkrásnější stavbě v lázních. Pomalými kroky se můžete vydat na kolonádu, která začíná u kapličky sv. Alžběty. Menší obchody lákají k utracení hotovosti. Posadit se zde můžete na dřevěné lavičky. Čelem budeme shlížet na stavbu Společenského domu. Ten svým stylem akademické secese a klasicizujícího modernismu naláká mnohé návštěvníky na různé akce v Luhačovicích, které se na Lázeňském náměstí mohou konat. 

Minerální prameny 

Na samém začátku náměstí leží pramen Nový jubilejní, který si lidé mohou čepovat i v zimě. Pítko, z kterého pramen vytéká, připomíná krystal soli. Součásti kolonády a tedy v blízkosti lázeňského náměstí, dříve vytékal i pramen Amandka. Nejznámější a nejnavštěvovanější pramen se nachází na konci kolonády - Vincentka

Cesta do středu Lázeňského náměstí

Na náměstí se lze dostat více způsoby. Můžete zvolit nejznámější trasu od budovy pošty. Projít uličkou Dr. Veselého, kde narazíte na spoustu různých krámků, cukráren a prodejen z lázeňskými oplatkami. Pokračovat kolem pramenu Dr. Šťastného, shlédnout po pravé straně můžete Inhalatorium. Před sebou spatříte Lázeňské náměstí, Jurkovičův dům i Velkou kolonádu.

Možnost druhá nabízí začátek u kostela Svaté Rodiny, zastavíte se u pramene sv. Josefa. Cesta na Lázeňské náměstí je lemovaná řekou Šťávnicí. Zastavit se můžete v cukrárně Bonjour caffe nebo o pár kroků dále v čokoládovně U Najády

Turisté, kteří do centra lázní míří z Luhačovské přehrady. Volí trasu po cyklostezce kolem Slunečním lázní a Jestřábí. Odpočinout si mohou v japonské zahradě a pokračovat dále parkem kolem řeky Šťávnice. Po pravé straně stojí Dům Bedřicha Smetany a budova ředitelství lázní.