2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer
2019 Čer

Prameny


Pramen Ottovka [navigovat]

Ottovka je jeden z tří nejznámějších pramenů v Luhačovicích. Je pojmenován podle hraběte Otty Serenyiho. Kolem pramene je postaven kruhový pavilon, který ho chrání, pramen zde vytéká po celý rok. Používá se k pitné léčbě. Ottovku najdete na začátku lázní vedle tenisových kurtů. Ottovka má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité.


Pramen Dr. Šťastný [navigovat]

Tento pramen patří k nejzajímavějším v Luhačovicích. Dříve místo pramena byla jen studna Janovka, ve které se prováděl zkušební vrt, kdy došlo k erupci minerální vody. První jméno, které pramen nesl byl Gejzír.  Poté byl přejmenován podle rodáka z Luhačovic Františka Šťastného, který byl umučen nacisty za druhé světové války, jelikož pečoval o zraněné partyzány.


Pramen Vincentka [navigovat, zdroj]

Vincentka je nejznámější luhačovický pramen. Je obestavěn pavilonem, který by měl připomínat kapli. Dříve nesl jméno “Hlavní pramen”, poté na konci 18.století byl pramen pojmenován podle zdejšího hraběte Vincence Serenyiho, který se zasloužil o rozvoj lázní. Vincentku můžete pít u výdejního pultu, kde je nabízena v teplé či studené formě. Používá se především k léčebným ihnalacím. Zdejší pramen se dokonce plní v nedaleké plnírně, a tak si ho můžete zakoupit i na pultech obchodů, kde můžete najít více výrobků z toho pramene . Vincentka se nachází uprostřed lázeňské kolonády.


Pramen Aloiska [navigovat,zdroj]

Patří k nejstarším minerálním pramenům v Luhačovicích.  Aloisku najdete v parku nad Bílou čtvrtí, nachází se v dřevěném malém pavilonu. Dříve se pramen jmenoval “Lesní pramen”, “Pramen v hoře” nebo také “Luisin pramen”. Používá se k pitné léčbě při onemocnění zažívacích orgánů a k inhalacím. Má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.


Pramen Nový Jubilejní [navigovat, zdroj]

Je to jeden z nejnovějších pramenů v Luhačovicích, veřejnosti byl zpřístupněn v roce 2013, nachází se mezi Společenským domem a Vilou Alpská růže.Pramen vyvěrá po celý rok, takže se ho můžete napít i v zimě. Pavilon, který ho obklopuje má tvar kruhu, uprostřed se nachází samotné pítko, které má připomínat krystal soli, horní část kvádru tvoří skleněná nádoba, ve které vidíte vodu proudit. Strany kvádru jsou zdobeny květinovými motivy, díky dřívějšímu názvu “Luční pramen”.Posadit se zde můžete na dřevěnou lavici v alpském stylu.


Pramen Viola [navigovat,zdroj]

Tento pramen byl objeven v roce 2010. Je vhodný pro pacienty s onemocněním dýchacího ústrojí, s onkologickými nemocemi, žaludkem, žlučníkem, diabetem nebo s nemocemi cév. Je využívána k pitné kúře lázeňský pacientů, pro uhličité koupele, inhalace a kloktání.  K prameni se dostanete cestou od Ottovky doleva a nahoru směrem k lesu. Pramen se nachází po levé straně cesty.


Pramen Marie [navigovat, zdroj]

Tento pramen je jeden z nejméně známých v Luhačovicích. Pramen je chuťově nejméně výrazný. Najdeme ho nahoře nad lázeňským náměstím v lese u turistické cesty směrem k Jezírku lásky.  Pítko bylo vzhledově sjednocené s pramenem Violou.


Pramen Sv. Josef [navigovat,zdroj]

Pramen vyvěrá v blízkosti kostela Svaté Rodiny. Napít se ho můžete z kašny Marka Trizuljaka. Je vhodný k pitné léčbě při onemocnění trávicího ústrojí, dýchacích cest a k uhličitým koupelím.