Ubytování Pozlovice 2020 Bře
Ubytování Pozlovice 2020 Bře
Ubytování Pozlovice 2020 Bře

Okolí Luhačovic

Při návštěvě lázeňského města Luhačovice, jistě uvítáte pár tipů, jaké zajímavosti shlédnout v okolí či kam na výlet autem. Okolí Luhačovic nabízí mnoho zajímavých míst, menších obcí a rozhleden. Můžete absolvovat klidné rodinné výlety či sportovní a turistické zastávky. Lázně Luhačovice a jejich okolí jsou malebné v každém roční období.Pozlovice


Městys Pozlovice leží zhruba 2 kilometry severně od Luhačovic, na samé hranici chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Pozlovice obklopují vrchy Komonec, Brda a Větrník. Obec patří ke starým sídlům Luhačovského Zálesí. V jejím katastru se nachází údolní nádrž Luhačovická přehrada, zvaná také Pozlovická přehrada. Krajina tvoří plynulý přechod mezi rovinatým Slováckem a kopcovitým Valašskem. Můžete navštívit největší dominantu obce a to kostel svatého Martina, je centrem římskokatolické farnosti Pozlovice. Pod pravou kaplí je možno shlédnout náhrobky posledních příslušníků rodu Serenyiů. Na rozhraní katastrů Pozlovic a Podhradí se nachází zřícenina hradu Starý Světlov. Obec byla roku 2001 zařazena na seznam lázeňských míst. 

Ludkovice


Obec Ludkovice leží zhruba 9 kilometrů od lázeňského města, je tvořena dvěma místními částmi Ludkovice a Pradliska. Severně od obce se nachází Vodní nádrž Ludkovice, která slouží jako zásobárna pitné vody a zároveň také jako ochrana před povodněmi. I zde můžete shlédnout zajímavosti. Jako například Silniční most, který měl být součásti Baťovy dálnice, která nebyla nikdy dokončená či památkově chráněný špýchar usedlosti. Katastrem prochází značené turistické trasy a cyklostezka. Celou vesnici obklopují kopce a lesy, kde se skrývá přírodní památka Čertův Kámen - skalní útvar. 

 

Podhradí


Obec leží asi 6 kilometrů od města Luhačovice. Je obklopena lesy a horami na hranici CHKO Bílé Karpaty. Na vrcholku kopce Komonec vyvěrá sirný pramen Sirčena. Žije zde pouze jen 206 obyvatel. Název byl odvozen z místa pod hradem. V blízkosti se nacházelo panství hradu Starý Světlov, z kterého se do dnešní doby zachovalo pouze jen pár základní kamenů, i tak je nejstarší památkou této oblasti. Vzácnou vzpomínkou na turecké války je tzv. turecký kříž, který dal postavit ženich pro svou nevěstu zabitou Turky. V roce 1952 zde bylo objeveno pohřebiště z doby bronzové.


 


Provodov

Obec leží uprostřed Vizovických vrchů asi 8 kilometrů od lázeňského města Luhačovice. Vesnice náležela ke světlovskému panství, poté se novým majitelem stal František Serenyi. Krajina je malebná s velkým množstvím lesíků, pastvinami a lány. Na stráni kopce Rýsov se nachází přírodní památka Čertův kámen. Dominantou Provodova je poutní kostel Panny Marie Sněžné, nachází se na místě zvaném Malenisko - známé mariánské poutní místo. K dalším památkám patří barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V létě se zde v letním kině pořádají filmové festivaly.