2019 Srpe
2019 Srpe
2019 Srpe

Vzhůru na Komonec

 

Trasa, kterou se vydáte je vhodná nejen pro pěší túru ale i pro cykloturistiku. Jen počítejte, že si dáte pořádně do těla, ale stojí to za to. Pro tento výlet si naplánujte určitě celý den, ať to stojí za to.


zdroj

Začátek vaší túry najdete v malé vesničce nesoucí název Podhradí, zde si můžete prohlédnout dřevěnou kapli sv. Zdislavy, která je postavena v Jurkovičovém stylu. Zde také najdete smutnou památku na vpád Turků tzv. turecký kříž. Nechal ho vystavit ženich na památku své milé, kterou Turci zamordovali. I zde můžete ochutnat sirný pramen s názvem Sirčena, ovšem jen pro otrlé, vůně připomíná zkažená vajíčka.

Dejte se po dřevěných schodech, které vás zavedou až na lesní cestu zvanou Svážnice. Dojdete ke studánce Sojsínka, také opředena pověstí, kolem které cesta pokračuje až na zříceninu hradu Starý Světlov. Nebuďte překvapení, z hradu opravdu zbylo už jen pár na sobě ležících kamenů. 


zdroj

Na horizontu, kde se stezka napojuje na lesní křižovatku, najdete umístěný rozcestník, který vás navádí k cestě na kostel Panny Marie Sněžné na Maleniskách nebo k nejvyššímu bodu Komonci (672 m. n. m.). 


zdroj

Pokud se vydáte na Komonec, najdete zde provizorní přístřešek s nachystaným dřevem pro rozdělání ohně. Na druhé straně dorazíte k méně známému, ale stejně krásnému kostelíku na Maleniskách nad Provodovem, najdete zázračný léčivý pramen, ke kterému se také stahuje pověst. 

A jestli máte ještě síly, můžete se vypravit k vrchu Rysov. Zde se můžete zastavit u Čertova kamene, kde se při vpádu tureckých pohanů, ukrývali lidé. Na jeho vrcholu najdete červený sloup, který je součást vzpomínky na obětem druhé světové války.