2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno

Kolonáda Luhačovice

K lázeňskému prostředí v Luhačovicích neodmyslitelně patří kolonáda v pěší zóně. Najdete ji v blízkosti Jurkovičova domu a kaple sv. Alžběty. Stavba je nazývána také někdy jako Velká kolonáda, byla vybudována po 2.světové válce podle plánů architekta Oskara Pořísky. Lázeňskou kolonádu navštíví ročně na jeden milion lidí. Stavba se skládá ze tří objektů - Velká kolonáda, haly Vincentky a Malé kolonády. S dalšími historickými budovami tvoří kolonáda výjimečný prostor lázeňského areálu, jenž byl nominován na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o funkcionalisté dílo. Stavba probíhala v letech 1947-1951. Prosklené kolonádní plochy, otevřená atria a střešní světlíky symbolizovaly vzdušnost a propojení s přírodou. V průběhu let se měnily původní subtilní profily, zakryl se světlík u pramene Amandka a v atriích se rozrostla bujná vegetace. Kolonáda zaujme svým půdorysem doplněným prosklením a lavičkami. Je zde umístěno mnoho obchodů. Kolonáda začíná prostorem vedle Jurkovičova domu a s elegantním prohnutím postupuje do do haly s pramenem Vincentka. 

Rekonstrukce

Lázeňská kolonáda prošla v letech 2018-2019 rozsáhlou rekonstrukcí. Byla to jedinečná možnost uvést kulturní památku v havarijním stavu do původní podoby a rozšířit možnosti jejího využití zpřístupněním nových, dosud uzavřených míst. Kompletně zrenovovaná bya železobetonová konstrukce podlahy s novou replikou mozaikové dlažby. Kompletní rekonstrukcí prošlo i osvětlení. Nově je osvětlení na sloupech u bývalého pramena Amandka. Na místě, kde dříve vyvěral tento pramen, je nově přivedena Vincentka. 

V horní galerii naleznete relaxační zónu a stálou interaktivní expozici věnovanou vzniku a významu luhačovických minerálních vod. Hala bude využívána i pro kulturní a společenské akce.