2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno

LUHOvaný Vincent

Luhovaný Vincent je multižánrový festival. Koná se vždy na přelomu června a července v lázeňském městě Luhačovice. První ročník se konal v roce 2010. Každoročně se v největších moravských lázní setkají stovky příznivců nezávislé kultury. Festival nabízí přednášky, promítání, vernisáže, besedy, workshopy a koncerty. Pořádání této akce spadá pod LUHOvaný Vincent s.r.o. ve spolupráci s místními spolky. Každoročním sponzorem festivalu je také lázeňský pramen Vincentka.

Co to je multižánrový festival?

Hudební festival je zaměřený na hudbu a činnosti s ní spojené. Pokud se jedná o tzv. multižánrový - jde o festival bez faktického omezení žánry. Často bývají takovéto akce doplněny o zajímavé doprovodné akce.

Luhovaný Vincent v Luhačovicích

Cílem je obohatit kulturní život v lázeňském městě a rozvíjet hudební, dramatické, taneční, výtvarné, literární a filmové formy. Každý rok je festival zaměřený na určité téma. Festival funguje čistě na dobrovolnické bázi. Venkovní akce jsou zdarma a přispívají k posílení kulturního a komunitního života v lokalitě. Vytváří funkční veřejný prostor, zdravé městské prostředí a nabízí komunitě identitotvorné prvky. Festival je prostorem pro setkání a diskuzi. Tento ročník 2020 se bohužel nekoná. 

Jelikož je o Luhovaného Vincentka velký zájem, byl nominován na ocenění České divadelní DNA. Také je v knize O městech a lidech zařazen jako jeden ze 33 nejzajímavějších projektů realizovaných mimo Prahu. Za deset let své existence se Vincent propracoval z původní nadšenecké akce k události, která rezonuje daleko za hranicemi regionu. Jedním z důvodů bude roky budovaná cílená dramaturgie, která se snaží nepodbízet ohranými festivalovými klišé, ale navést k objevování. 

Každoročně se můžete těšit na filmové sekce. O rozčeření stojatých vod se snaží hudební sekce. Navštívit můžete klub Domino. Opakovaně můžete navštívit venkovní nedělní koncert, který se konal například na prostranství pramene Aloiska. Luhovaný Vincent umí nejlépe překvapovat své návštěvníky svými originálními a jedinečnými představení. Během festivalu můžete navštívit Městskou plovárnu se společným plaváním či podniknout procházku mezi prameny.


 

Foto - zdroj