2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Známé vily Dušana Jurkoviče

Mnoho staveb vzniklých pod rukou slovenského architekta Dušana Jurkoviče dodává Luhačovicím tu pravou atmosféru největších moravských lázní. V paměti se návštěvníkům jistě uchovaly budovy jako Jurkovičův dům, Sluneční a říční lázně či Jestřábí stojící v zadní částí lázeňského parku. Mimo těchto pár staveb, zde nalezneme další důležité kousky toho umělce.

Chaloupka

Vila Chaloupka se nachází v příjemném prostředí parku, v blízkosti lázeňské kolonády a Jurkovičova domu. Reprezentativní stavbu na své náklady provedl 1902 Dušan Jurkovič. Kuchyňský dům přestavil na dnes již známou vilku. Zděné přízemí zkombinoval se srubovou dřevěnou nadstavbou  s balkóny. Střecha se zalomenými vikýři a štíty podobně jako Jurkovičův dům silně rozvíjí prvky karpatské architektury. Chaloupka slouží jako ubytovací zařízení a svým hostům nabízí ubytování ve dvou luxusních apartmá se stylovým nábytkem. Vila Chaloupka je památkově chráněnou.

Vila Vlastimila

Vila byla jednou z prvních staveb, která dala impuls k výstavbě Pražské čtvrti. Postavena byla v roce 1903. Jurkovič vilu postavil pro svého známého F. Pospíšila. Vila je velmi nenápadná jelikož se vedle ní tyčí atypická vila Valaška. Byly zde uplatněny prvky moderny s kombinací secesních motivů s naturalistickými prvky. V letech 1905 zde dokonce pobýval významný český skladatel Leoš Janáček, zde promýšlel svou operu - Osud. Po vypuknutí první světové války mu zde dělala společnost operní pěvkyně Gabriela Horvátová. O rok později zde napsal - Zápisník zmizelého. Okolí pražské čtvrti a tedy i VIla Vlastimila byla nejoblíbenějším a nejplodnějším místem v jeho výpravách do Luhačovic. Dnes je to místo pro nejmenší nemocné pacienty.

Vila Valaška

Kulturní památka Vila Valaška byla postavena v roku 1907 podle projektu Dušana Jurkoviče a řadí se k nejvýznamnějším stavbám v Luhačovicích. Nachází se v blízkosti Pražské čtvrti nedaleko lázeňského parčíku. V této době vila slouží jako hotel s wellness pro nejnáročnější klienty lázeňského města. Vila se vyznačuje čtvercovým půdorysem s vestavbou v mansardové střeše a osmibokou centrální věží.