2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno

Dušan Jurkovič - architektura

Dušan Jurkovič celým jménem Dušan Samo Jurkovič byl slovenský architekt, návrhář nábytku a etnograf. Byl výrazným představitel secesní architektury. Je známý velmi osobitým stylem, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Narodil se 23.srpna 1868 a zemřel 21.prosince 1947. Jedinečné přírodní prostředí inspirovalo právě Dušana Jurkoviče v Luhačovicích vytvořit unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese. Ovlivnil výrazně celý vzhled lázeňského města. 

Nejznámější stavby v lázních.

Jurkovičův dům
Lázeňský hotel se nachází v samém srdce lázeňského náměstí v blízkosti lázeňské kolonády. V roce 1902 provedl přestavbu “Janova domu” z 18.století. Spojil dohromady dvě budovy, nadstavil další patro a podkroví. V současné době je tento dům dominantou a nejkrásnější stavou Luhačovic. Zprvu byl pojmenován po hraběti Janu Serenyim a v roce 1947 po svém stvořiteli Dušanu Jurkovičovi. 

Chaloupka
Obytnou vilku stojící v lesnatém svahu nad Jurkovičovým domem v roce 1902 rekonstruoval. Dříve Kuchyňský dům. Zděné přízemí architekt zkombinoval se srubovou dřevěnou nadstavbou s balkony. Střecha se zalomenými vikýři a štíty podobně jako Jurkovičův dům silně rozvíjí prvky karpatské architektury. Dnes slouží Chaloupka jako ubytovací kapacita.


Jestřabí
Byla postavena v roce 1903 podle projektu jako nová stavba. Volně stojící vila v současnosti slouží jako jako komfortně zařízený hotel se stylově zařízenými jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji. Je zasazena do prostředí lázeňského parku. Jestřabí má ráz bloku s příčně rozvinutými křídly po stranách, je komponovaná téměř symetricky. 


 

Hudební pavilon
Byl postaven v roce 1903 podle návrhů D. Jurkoviče. Původně byl navržen pro lázeňský orchestr a umístěn na Lázeňském náměstí u dříve Janova domu. Nyní ho naleznete poblíž vily Jestřabí. Hudební altán vypadá, jakoby stál na “kuří noze”. Za dávných časů se v něm k poslechu hrálo každý den. V létě je používán ke koncertům a odpočinku.

Vodoléčebný ústav
Dušan Jurkovič ho proměnil v roce 1909 z Jestřabského mlýna. Při přestavbě nezasahoval hlouběji do postaty existující stavby. Poschodí zvedl hrázděnou nadstavbou a budovu sjednotil střechou. 

Sluneční lázně
V letech 1903 postavil Sluneční lázně, složené ze vstupní budovy a otevřených kabinek s bílými plachtovými závěsy umístěnými po stranách bazénu. Na terasách plovárny bývala vkusná dřevěná lehátka a vedle léčebného ústavu bylo postaveno hřiště pro volejbal, ping-pong, gymnastické nářadí a dětské kolotoče, v těchto místech se konaly vyhlášené plavecké závody. Dnes plovárna již neslouží svému účelu.

Slovácká búda
Byla původní, jednou z posledních, ale i přesto originální stavou Dušana Jurkoviče z roku 1906. Ve Slovácké búdě se scházeli čeští a slovenští žurnalisté, spisovatelé a politici. V letních měsících sloužila jako restaurace a vinárna. Na zahrádce hrávala dechovka. Koncem roku 2002 Slováckou búdu zničil požár.

Vila Vlastimila
Vznikla roku 1903 a byla jednou z prvních staveb, která dala impuls pro vznik Pražské čtvrti. Jurkovič ji postavil pro svého známého. V Jurkovičově tvorbě znamenala Vlastimila miniaturní model k postavení jeho vlastní vily v Brně-Žabovřeskách. V roce 1904 - 1905 ve vile promýšlel svou operu “Osud” Leoš Janáček. Po vypuknutí první světové války ve vile strávil několik dní. V roce 1916 přijel do vily s operní pěvkyní Gabrielou Horvátovou a o rok později zde napsal také operu “Zápisník zmizelého”.

Zdroj fotografie.