2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Nejznámější pramen v Luhačovicích - Vincentka

Největší moravské lázně Luhačovice jsou známé především díky léčivým minerálním pramenům a stavbám známého architekta Dušana Jurkoviče. Ročně tyto prameny navštíví tisíce až desetitisíce lidí. Nejznámějšími léčivými prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen MUDr. Františka Šťastného, které jsou volně přístupné veřejnosti. Mezi dalšími využívanými prameny se řadí Pramen Sv. Josefa, Elektra, Viola a také Nový Jubilejní, který se nachází vedle Společenského domu na Lázeňském náměstí

Vincentka

Nejproslulejším pramen je bezesporu Vincentka vyvěrající v hale vedle luhačovické kolonády. Jako jediný pramen se plní do lahví a vyrábí se z ní dokonce různé produkty. V historii byla Vincentka podávána na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Pramen byl znám již kolem roku 1680 jako ,,Hlavní pramen”, na nynější název byl přejmenován roku 1792 podle hraběte Vincence Serenyiho. Pramen je v hale čepovaný návštěvníkům u výdejního pultu, kde ho lze také ohřívat. 

Léčivá voda se používá především k pitné kúře a inhalaci. Měla by se podávat denně na lačno. Je doporučována při onemocnění cest dýchacích, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku, dvanácterníku a pooperačních stavech, při vleklém zduření jater, diabetes mellitus, chronické pankreatitidě. Tato voda pomáhá regenerovat vnitřní prostředí člověka při velkých ztrátách potu a upravuje metabolismus po alkoholových excesech. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoridů a barya. Jeden doušek Vincentky postačí k uhrazení denní dávky jódu a je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. 

Vincentka je vynikajícím dárkem nebo suvenýrem, který si můžete při pobytu v Luhačovicích odnést. Zakoupit se dá minerální voda v láhvi, ale i sada výrobků s obsahem Vincentky. Přidává se jako kontrovaná sůl i do pastilek, zubních past, sirupů, hydratačních krémů a sprejů Vincentka. Pastilky hlavně v ČR oceňují umělci a lidé kteří pracují s hlasem – zpěváci, herci, moderátoři, spíkři či učitelé.Vincentka je populární i v Číně. Tamní dopravní policisté ji v práci inhalují přes rozprašovače, neboť jim pomáhá (vykašláváním hlenů) odstraňovat smogové částice z průdušek.