2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Život Leoše Janáčka v Luhačovicích

Leoš Janáček byl český hudební skladatel. Měl velmi kladný vztah k lázeňskému městu Luhačovice. Kde také často pobýval. Rád se zde toulal po přírodě a naslouchal zpěvu ptactvu. Posedával na lavičkách a na lístečky či manžetu od košil si zapisoval melodie, ke kterým ho inspirovalo jeho okolí. Luhačovice sehrály v životě Leoše Janáčka důležitou roli. Seznámil se tu s několika ženami, které ho citově zasáhly a byly jeho inspirací. V Luhačovicích si léčil hlasivky, nosohltan a bolavé klouby. 

Janáček poprvé lázně navštívil nejspíše v roce 1886 na pozvání svého strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov. Pravidelným hostem se stal až od roku 1903. Až na malé výjimky zde každoročně pobýval o letních prázdninách, a to až do své smrti roku 1928. Celkem tedy pětadvacetkrát. Lázně, navržené architektem Dušanem Jurkovičem, byly centrem setkávání významných českých osobností. Mnoho času trávil společně s manželi Veselými. Roku 1908  se seznámil s Marií Calmou Veselou. Manželkou tehdejšího ředitele lázní. Okouzlila ho krásou svého hlasu, půvabem a inteligencí. Díky ní zazněla opera Její pastorkyňa, přejmenovaná na Jenůfu, na prknech Národní divadla. Marie Calma doufala, že titulní roli dostane právě ona. Skladatel dal přednost jiné pěvkyni a manželé na premiéru nebyli nakonec ani nepozváni.

Pobyty strávené v Luhačovicích

Při své první návštěvě byl ubytován ve vile Vlastimila. Celkem pětkrát zde byl ubytován. Vznikla jako první stavba slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Zde hudební skladatel rozepsal dílo Zápisník zmizelého. Nyní vila slouží těm nejmenším pacientům. Nejčastěji však Leoš Janáček trávil ozdravné pobyty v Augustiniánském domě. Kde v letech 1922 a 1926 napsal Lišku Bystroušku a slavnou Glagolskou mši. Tyto operní skladby jsou vyvrcholením jeho celoživotního díla a doposud ovlivňují světovou hudební tvorbu. Navštěvoval i hotel,pojmenovaný po jeho dobrém příteli, Dům Bedřicha Smetany. Ubytován byl i v Jurkovičově domě dříve jako Janův dům. Ten leží v samém srdce Lázeňského náměstí v blízkosti lázeňské kolonády. Jednou navštívil Janáček i vilu Jestřabí. Ta se nachází naproti Slunečním a říčním lázním. Naposled byl skladatel v lázních roku 1928. 

Skladatelovy múzy v Luhačovicích

Již první zmíněnou důležitou osobou byla pro skladatele Marie Calma Veselá. Zasloužila se o počátek Janáčkova věhlasu. V lázních potkal i dvě půvabné ženy Kamily. Životní příběh Kamily Urválkové se stal námětem jeho další opery Osud. První dějství této skladby se odehrává právě na luhačovické kolonádě. Svou druhou múzu, Kamilu Stösslovou, potkal v roce 1917 v Pražské čtvrti a jejich dlouholeté přátelství postupně přerostlo v hluboký cit. 

Festival Janáček a Luhačovice

K poctě skladatele je od roku 1992 každoročně pořádán hudební festival pod názvem Festival Janáček a Luhačovice. Festival náleží k prestižním hudebním akcím v České republice. Během akce se vyskytne bohatý program, kde se objeví celá řada dramatického i hudebního žánru v Lázeňském divadle. Pravidelným zahajovacím místem je právě busta Leoše Janáčka. Nachází se v blízkosti Inhalatoria. Je z mramoru a bronzu. Jejím autorem je Karel Pokorný a vznikla roku 1954.