2020 Bře
2020 Bře
2020 Bře
2020 Bře

Sochy a pomníky v lázeňském městě

Lázeňské město se může pochlubit hrstkou pozoruhodnými barokními skulpturami, pomníky či bustou. I když nejsou hlavními atrakcemi v městě dotváří malebný ráz. Nacházejí se po celém městě, a tak si je návštěvníci mohou prohlédnout při procházce po Lázeňském náměstí v blízkosti lázeňské kolonádě.

Pomník se sochou MUDr. Františka Veselého

Socha vyrobena roku 1925 z bílého přírodního krystalického mramoru a autorem je folklorista Franta Úprka. Nachází se nedaleko minerálního prameno Vincentka v blízkosti lázeňské kolonády. Je skryta pod obrovskou vrbou ve stínu. Socha je v životní velikosti, oblečená do obleku s vestou a košili. Pomník se v letech 1958 stal kulturní památkou. František Veselý byl lékař a zároveň člověk, který se zasloužil o rozkvět lázní. Od roku 1902 do roku 1907 se stal ředitelem lázní. V těchto letech akciová společnost odkoupila lázně od hraběte Serényiho. 

Busta Leoše Janáčka

Busta se nachází ve svahu v blízkosti Inhalatoria. Je z mramoru a bronzu pocházející z roku 1954. Jejím autorem je Karel Pokorný. Leoš Janáček byl pravidelným návštěvníkem Luhačovic. V nedalekém Augustiniánském napsal slavnou Glagolskou mši. Busta Leoše Janáčka bývá pravidelným zahajovacím místem Festivalu Janáček a Luhačovice

Svatý Gothard

První barokní sochu hosté lázní naleznou v blízkosti Zámecké zahrady Serényiů. Nachází se v příjemném zákoutí. Zde se skrývá socha sv. Gotharda prvního barokního světce. Byl to známý klášterní reformátor. Svatý Gothard je patronem zedníků a cestujících, pomocník proti dně, dětským nemocem a těžkému porodu a v neposlední řadě také ochráncem před bleskem, krupobitím a živelnými pohromami.

Sv. Jan Nepomucký

V tom stejném prostředí je možné nalézt i sochu Sv. Jana Nepomuckého. Podle nápisu na soklu pochází z roku 1754. Skulptura stojí na docela nenápadném místě na malé křižovatce. Zde mnoho turistů nezabloudí, pokud tady nejsou ubytováni. Jan Nepomucký je mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. 

Řezbářské sympozium

Již pravidelně se v lázeňském městě koná sraz uměleckých řezbářů poblíž hudebního altánu. Hosté zde mohou obdivovat práci umělců. Po celou dobu konání zde vzniká spousta soch a předmětů z dřeva. Každý rok bývá také určité téma, poté si na vernisáži mohou návštěvníci prohlédnout vzniklé sochy. Letošní ročník by se měl konat v červnu.