2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Křížová cesta mezi prameny v Luhačovicích

Příjemnou procházku můžete absolvovat v lesích nad samotnými lázněmi. Luhačovická křížová cesta je součástí Jurkovičova okruhu a spojuje dva minerální léčivé prameny, a to Violu a Marii. Oba prameny se nachází v lesíku nad kruhovým pavilonem Ottovky. Jednotlivá zastavení křížové cesty ztvárnila technikou malby na smaltu výtvarnice Jitka Jurnečková na přání ředitelky Lázeňského léčebného domu Praha. Tvoří ji dvacet obrazů, tři nápisy a osmnáct zastavení. Smaltované obrazy jsou vyvedeny v kombinaci bílé, modré a černé barvy a jejich rozměry jsou 50 x 40 cm.

Jednotlivá zastavení byla vytvořena v roce 2015 a v březnu roku 2016 byla vysvěcena. Spojují Pražskou čtvrť s okolí pramene Ottovky. Křížová cesta je velmi oblíbenou relaxační zónou. Můžete si během procházky odskočit na luhačovickou kolonádu a ochutnat pramen Vincentka či si prohlédnout zblízka Společenský dům. Před začátkem křížové cesty je také vyobrazený výjev poslední večeře Páně. 

Pramen Viola

Jedná se o jeden z nejmladších pramenů v Luhačovicích. K objevení došlo v roku 2010 poblíž nejlidovějšího pramene Ottovky. Minerální léčivá voda se jímá z vrtu do hloubky 70 metrů, kde je umístěno čerpadlo. Pramen je vhodný pro pacienty s onemocněními dýchacího ústrojí, s onkologickými nemocemi, žaludkem, žlučníkem, diabetem nebo nemocemi cév. Jeho vydatnost je 18 litrů za minutu. 

Pramen Marie

Pramen nalezneme nad Společenským domem na Lázeňském náměstí. Ke studánce je také od Violy vyznačena cesta šipkami. Vzhledově se přírodní voda podobá právě prameni Viola. Avšak jedná se také o chuťově nejméně výrazný. Pramen pochází z vrtů provedených v letech 2008 a 2010. V dubnu roku 2014 byl za zvuku houslí Václava Hudečka posvěcen. Pro svou nevýraznou chuť zpočátku nedostal pramen status přírodního léčivého zdroje. Marie není příliš známá. Tlak vody je velmi kolísavý, a proto se někdy může stát, že z kohoutku přímo u vrtu voda ani nekápne.