2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Vila pod Lipami

Vila pod Lipami je památkově chráněný objekt. Nalezneme ji v klidném prostředí uprostřed lázeňského parku v blízkosti tenisových kurtů. Budova stojí mezi prameny Ottovka a  Nový jubilejní. Byla jedním z posledních objektů v okolí lázeňského náměstí, který nebyl rekonstruován. Vila byla opět otevřena lázeňským hostům 1. června roku 2010. Obnova budovy si vyžádala 15 milionů. Nebyly provedeny žádné změny vnějšího vzhledu objektu. Tak zněl požadavek památkové péče. Vzniklo nové rozvržení vnitřních prostorů. Hostům slouží devět dvoulůžkových pokojů. Dobový interiér dotvářejí původní dřevěné stropní trámy  v pokojích a v přízemí. 

Vila původně vznikla jako Slanovodský mlýn v 1. polovině 17. století. V roce 1883 ji stavební mistr a lázeňský správce Václav Pirchan nechal přestavět do dnešní podoby. Je příkladem architektury alpského stylu. V letech 1902 - 1909 zde bydlel tehdejší ředitel lázní MUDr. František Veselý, který společně se svou ženou Marií Calmou, udělal z vily centrum společenského života lázní. Marie Calma se zde seznámila se skladatelem Leošem Janáčkem. Skladatel se v Luhačovicích často léčil.

Od roku 1943 do roku 2005 ve vile sídlilo Muzeum Luhačovického Zálesí. Které je přestěhované do budovy Městského domu kultury Elektra. Rekonstrukce budovy začala následovně roku 2009. Vila s bohatou historickou pamětí je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR a je i součástí souboru staveb nominovaných na zapsání do seznamu UNESCO.