2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Prameny v Luhačovicích - Aloiska, Dr. Šťastný a Nový Jubilejní

Ty nejznámější prameny - Vincentka a Ottovka, jsme Vám na našem webu již představili. Vincentku naleznete ukrytou v hale vedle lázeňské kolonády. Kde ji dostanete načepovanou do kelímku či vašeho pohárku. Ottovka vyvěrá v blízkosti tenisových kurtů. Kruhový pavilon zdobí prostředí kolem ní. Lázeňské město má ovšem další důležité prameny. Jeden z nich je Aloiska.Aloiska - nejstarší pramen

Aloiska patří k nejstarším minerálním pramenům. Byl známý již před rokem 1770. Vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí. Je to tedy o 30 m výše než všechny ostatní prameny. Dřevěný pavilon zdobí klidné okolí poblíž lesa. K pitné kúře se začal používat až ve dvacátých letech 19. století. Tehdy byl ještě znám jako ,,Lesní pramen”, ,,Pramen v hoře”” či ,,Luisin pramen”. Z počátku to byla jen studánka, později byl jímán do kamenné jímky, kdy se v té době vybudoval onen dřevěný pavilon.V letech 1830 získal pramen jméno dle hraběnky Aloisie Serenyiové. Největší zásah proběhl v roce 1904, kdy vydatnost pramene značně klesela. Starý pramen byl zrušen a znovu zachycen, tentokrát ve studní o hloubce 14,4 m. Aloiska se používá k pitné kúře, především při onemocnění zažívacích orgánů, ale i k ihnalacím. Má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků. Průměrná vydatnost je jen 3l/min.

Dr. Šťastný

Dr. Šťastného naleznete v malém parčíku nedaleko Lázeňského divadla, je to nejzajímavější pramen v lázeňském městě. V blízkosti přes řeku se také nachází nejlidovější pramen Ottovka. Na počátku 20. století byl znám jako studna Janovka. V jejím dnu se prováděl zkušební vrt až do hloubky 80 m. V hloubce 37 m došlo k erupci silně proplyněné minerální vody, která stříkala do výše téměř 20 m a tak začal nést jméno Gejzír. Posléze se ukázalo, že dochází ke snižování vydatnosti pramenů v okolí. Musel být zregulován. Zároveň začal nést jméno po luhačovickém rodáku MUDr. Františku Šťastnému. Ošetřoval raněné partyzány během 2. světové války. Byl umučen nacisty. Jako jediný pramen má svou pramení vázu, kde můžete sledovat míhající se bubliny. Každý rok v listopadu je váza odinstalována z důvodu zamrznutí minerální vody v ní. Pramen se v zimě pozastavuje. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya. Vydatnost byla upravena na 3l/min. Používá se k pitné kúře a má nejvýraznější chuť. 

Nový Jubilejní

Pramen naleznete v blízkosti Lázeňského náměstí vedle Společenského domu. Byl slavnostně odhalen v roec 2013. Avšak byl navrtán již v letech 1988. Vzniklý pavilon má tvar kruhu. Uprostřed se nachází samotný vodní prvek. Pítko má představovat krystal soli. Sůl je ve zdejších pramenech bohatě obsažena. Strany kvádru nesou květinové motivy, které vychází z původní jména ,,Luční pramen”. Zobrazené motivy jsou květy bedrovníku, které nalezneme i na stavbách architekta Dušana Jurkoviče. Celý prostor dotváří atypická lavice s opěradlem vyrobená ze speciálního dřeva severského smrku. Dřevěná lavice symbolicky propojuje pavilon s vilou Alpská růže. Tedy jsou inspirací. Je využíván k přírodním minerálním koupelím a inhalacím. Přírodní zdroj vyvěrá v hloubec 50,5 m. Jeho vydatnost je 15l/min.