2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube
2020 Dube

Léčivé prameny v Luhačovicích v zimě

Návštěva lázní spojená s ochutnávkou pramenů je v létě hlavní bod pobytu v Luhačovicích. Společnost Lázně Luhačovice spravuje celkově 10 minerálních vod. Pomáhají při lázeňské léčbě dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, trávicího ústrojí, oběhového ústrojí, cukrovky i rekondici po onkologické léčbě. Napadlo Vás ale někdy, co se děje s prameny v zimním období? Některé prameny jsou v zimě mimo provoz. Ty nejznámější jsou pro návštěvníky většinou stále v provozu.

Vincentka, Ottovka, Nový Jubilejní, Aloiska

Vincentka jakožto nejznámější pramen v Luhačovicích bývá k dispozici celoročně v hale vedle Lázeňské kolonády. Právě v zimním období je často  vyhledávaná Vincentka, ale i výrobky z ní. Osvědčila se jako výborný prostředek hlavně v zimních měsících v období chřipkových epidemií a onemocnění dýchacích cest. Neocenitelným pomocníkem je i pro alergiky. 

Také Ottovku si mohou návštěvníci načepovat i v chladném období. Pramen vedle tenisových kurtů je v altánku sice uzavřen. Nicméně je možné ho využít o pár metrů dále u kamenné zídky. Minerální pramen byl skoro rok celkově uzavřen. Využívat ho nemohli tak místní ani hosté. Důvodem bylo znečištění bakteriemi. Jeden ze symbolů Luhačovic byl zachráněn a je tak znovu zpřístupněn všem. 

Pramen Nový Jubilejní bychom mohli nazvat jedním z nejnovějších věvyrajících zřídel. Pítko ve tvaru krystalu soli poskytuje oblíbenou minerální vodu o teplotě 10°C, stejně jako v průběhu celého roku. Pramen byl ze začátku zazimovaný. To se ovšem změnilo v době, kdy nemohla být kvůli opravám zpřístupněna Vincentka. Od té doby je Nový Jubilejní, nacházející se v blízkosti Společenského domu na Lázeňském náměstí, součástí pramenů otevřených i v zimě. 

Pitná kúra v zimních měsících je zajištěna i díky Aloisce. Vyvěrající v parčíku v Bílé čtvrti. U tohoto pramene mají pacienti i návštěvníci možnost napít se i teplé vody. Na rozdíl od Vincentky, která má předem stanovené otevírací hodiny haly, pítko Aloisky je umístěno i po straně stavby menšího pavilonu, který pramen zastřešuje.