2020 Úno
2020 Úno
2020 Úno

Spolek Calma

Cílem Luhačovického okrašlovacího spolku Calma je rozvíjení vztahu ke kulturně historickému dědictví a ochrana kulturních hodnot. Spolek Calma nabízí přehled o udržování historického povědomí o významné etapě vývoje Luhačovic v období přelomu 19. a 20. století. Hlavní náplní činnosti sdružení je organizace kulturních historických aktivit, zejména při předvádění šatníku replik historických kostýmu z období 19. a 20. století. 

Historie Luhačovického okrašlovacího spolku Calma

V roce 2002 se postupně spolek začal tvořit, v té době si sdružení našlo mnoho příznivců a obdivovatelů z řad obyvatelů lázeňského města. Cílem bylo přiblížit návštěvníkům budování moderních Luhačovic na počátku 20.století. Kromě muzejních výstav o dějinách lázeňství a mnoho divadelních a hudebních vystoupení a dalších projektů se uskutečnily historické módní přehlídky a projekt secesního fotoateliéru. Za tímto účelem zadalo muzeum ušití prvních 10ti replik secesních kostýmů. Své jméno spolek dostal podle Marie Calmy Veselé. Pro využití kostýmu v Luhačovicích je nespočet příležitostí. 

Nejvýznamnější akcí v Luhačovicích je každoroční Otevírání pramenů. Spolek jako nezisková organizace funguje na bázi volnočasových aktivit. Pomáhá při organizaci podobných kulturních a společenských akcí a především poskytuje historické kostýmy. 

Marie Calma Veselá

Byla to manželka ředitele lázní MUDr. Františka Veselého. Strávila v Luhačovicích dvě sezony a zasadila se o vznik lázeňských novin a rozvoj kulturního dění. Pro Luhačovice vykonala za své krátkodobé působení mnoho. Marie Calma Veselá byla pěvkyně, básnířka, spisovatelka, moderní žena. Po boku svého manžela se okamžitě zapojila do kulturního života v Luhačovicích. Iniciovala tu například vznik Luhačovických lázeňských listů, které vycházely dvakrát týdně v její režii a jejichž vydavatelem byl lázeňský lékař Zikmund Janke. V roce 1909 uspořádala při příležitosti otevření Domu Bedřicha Smetany velký Smetanův hudební festival, který měl nevídaný ohlas.V den svých dvacátých sedmých narozenin 8.září 1908 se seznámila se skladatelem Leošem Janáčkem. Toto setkání a navázání přátelství mělo pro Janáčka velký význam. Manželé Veselí pomohli skladateli prosadit jeho hudební díla v Praze.