2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Kulturní památky v Luhačovicích

Lázeňské město Luhačovice se rozkládají ve Zlínském kraji. Protéká tudy řeka Šťávnice. Návštěvníci si mohou užít procházku dvěmi části, a to lázeňskou a městskou. Lázeňská část je centrem léčby, také zde narazíte na léčebné minerální prameny a nejznámější stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviče.  Městská památková zóna se rozkládá v centrální části, její délka je asi 2 km. Na jihozápadním okraji je ohraničena vlakovým a autobusovým nádražím. Dále pokračuje po hlavní Masarykově třídě a dále ulicí Zatloukalova.  Na křižovatce Zatloukalovy a Úprkovy ulice se prudce stáčí k severu, kde se na křižovatce s ulicí Solné obrací na východ. Podél koupaliště obchází Bílou čtvrť, za pramenem Aloiska odděluje lázeňský park od lesa a vrací se na Masarykovu ulici. Na severovýchodním okraji hranice památkové zóny uhýbá na západ, obchází Pražskou čtvrť a u Ottovky se vrací k jihozápadu, pokračuje ulicí Kamenná a podél Šťávnice k nádraží.

V Luhačovicích architektonické památky vznikly převážně ve dvou období. První se může datovat od roku 1902 do počátku první světové války. V Luhačovicích se v této době rozvíjela secese reprezentována svérázným a folklórně laděným stylem Dušana Jurkoviče. Druhé období se může řadit do 20- tých a 30- tých let, kdy byly postavena budova jako Městský úřad, Bílá čtvrť, plovárna a Společenský dům. V současnosti se v Luhačovicích nachází 34 kulturních památek.


Lázeňské budovy

Jurkovičův dům - byl přestavěn roku 1902 slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Je to nejznámější a nejcennější objekt v lázních.

Chaloupka - vznikla přestavbou bývalého kuchyňské domu z 19. století. Jurkovič ji postavil na vlastní náklady. Nachází se nad pramenem Františka Veselého.

Lázeňský dům Jestřabí - Budovy symbolicky uzavírá lázeňskou části od Pražské čtvrti. Byla postavena v letech 1903 - 1904. 

Lázeňský pavilon Radhošť - Samostatně stojící budovy na hlavní třídě. Na jednom nároží se nachází patrový arkýř nesený atlantem. 

Vodoléčebný ústav s lázeňskou plovárnou - Unikátní plovárna s přírodním bazénem a  dřevěnými kabinkami. Vodoléčebný ústav nechal Jurkovič přestavit ze starého mlýna. Valaška - Byla postavena v roce 1907. Nachází se v klidné lázeňské čtvrti. 

Lázeňský dům Bedřicha Smetany - Budovy postavená ve stylu secese stavitelem J. Schaniakem roku 1908 - 1909. 

Tenisový pavilon - Nachází se v blízkosti Lázeňského náměstí. Budovy slouží dodnes původním účelům.

Lázeňský dům Radun - Objekt byl postaven v roce 1926 podle návrhu Bohuslava Fuchse. V současné době funguje jako hotel. 

Lázeňský pavilon Krystal - V současnosti se zde nachází hotel. Budova vznikla roku 1935. 

Inhalatorium - Původní budovy Inhalatoria byla zbořena a postavena nová modernější s kloktárnami. 

Vily

Vila Haná, Vila Lékárna, Vila Lipová, Vila Ludmila, Vila Pracner, Vila Regia, Vila Růžová, Vila Světlana, Vila Vlasta, Rodinná vila Samorostlá, Vila Bellevue, Vila Emausy, Vila Samohrd (Vládní vila), Augustiniánský dům, Vila Kancýřka.

Ostatní stavby a skulptury

Kaple svaté Alžběty, Lázeňské divadlo, Zámek Serényiů, Pošta, Boží muka, Busta Leoše Janáčka, Socha MUDr. Františka Veselého, Socha svatého Gottharda, Mohyly v lese Obora