2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer

Zlínský mrakodrap

Zlín je město asi 20 km od lázeňského města Luhačovice. Je to centrum Zlínského kraje. Vyměňte lázeňskou kolonádu za trochu městského ruchu. I zde naleznete pár zajímavých míst a dokonce jednu z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad Zlín Lešná. Hned ze začátku Vám do oka jistě skočí výšková správní budova.Zlínský mrakodrap 

Baťův mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa v letech 1936 - 1938. Budova sloužila jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Budova má číslo 21, říká se jí proto ,,jednadvacítka”. Označení budov bylo podle amerického stylu. První číslo udává přesnou polohu budovy v areálu, neboť první číslice označuje řadu budovy (počítání od východu k západu) a druhé číslo představuje řadu budovy (číslováno od jihu k severu). Je situována v tradiční řadě továrních budov, bezprostředně ovlivňující náměstí práce. Budova se tak stala dominantou města.

Mrakodrap má 16 pater a je 77,5 m vysoký. Díky výšce stavby se jednalo o druhou nejvyšší budovy Evropy. Celkové náklady v té době činily 8 810 410 Kč. Pro přepravu zaměstnanců v budovy sloužily výtahy. Pohyb mezi dvěma sousedními patry zajišťoval páternoster s 31 kabinkami. Technickou raritou je ovšem samotná výtahová kancelář Jana Antonína Bati. Má rozměry 6 x 6 metrů, která je elektricky klimatizována. Aby bylo možné umývat velká okna, která nešla otevřít, byl na budovu připevněný závěsný koš. V listopadu 1944 byl Zlín bombardovaný, ale Baťův mrakodrap jako zázrakem unikl zkáze. Roku 1959 byl interiér přízemí budovy opraven pro Muzeum obuvi. 

V současné době je mrakodrap sídlem Krajského úřadu Zlínského kraje a tamního finančního úřadu. Ve spodních patrech je restaurace a nachází se tu i prostory se stálou expozicí či plochy pro aktuální krátkodobé výstavy. Na terase budovy v nejvrchnějším patře je provozována kavárna  a vyhlídková plošina. Stavba se stala kulturní památkou České republiky. Mnohé kulturní památky naleznete i v nedalekých Luhačovicích.