2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Muzeum Jana Amose Komenského

Pokud máte rádi střípky z historie, vydejte se po stopách učitele národu Jana Amose Komenského. V nedalekém Uherském Brodě naleznete menší muzeum zasvěcené tomuto muži. Využít můžete pravidelnou autobusovou či vlakovou linku a spojit tak výlet s procházkou od nádraží přes centro města až k samotnému cíli. Pokud počasí nepřeje je možnost využít osobní automobil. A pro ty opravdové výletníky poslouží cyklotrasa, která směřuje směrem Uherským Brod od Luhačovic

Muzeum Jana Amose Komenského

Muzeum je zaměřené na studování života a díla učitele národu. Muzeum dokonce pořádá tématické výstavy dle ročního výstavního plánu. Shromažďuje dokumenty o životě a díle a také umělecká díla k němu se vztahující. Rozsáhlá komeniologická literatura se nachází v knihovně muzea. Kromě expozic a výstav patří k činnosti muzea oslavy Den učitelů. Muzeum sídlí v části dochovaného městského opevnění ze 14. až 16. století s barokním sálem z konce 17. století. 

Vzniklo v roce 1898 s názvem Jubilejní krajinské muzeum se zaměřením na regionální historii. Tehdejší sbírky představoval historický materiál: archeologické nálezy z okolí města, numismatická sbírka, umělecké předměty, hrnčířské výrobky, národopisná sbírka, rukopisné památky, historické církevní předměty. Časem se vyvinulo oddělení Comenianum, které shromažďovalo díla J.A. Komenského. Expozici s názvem Jan Amos Komenský lidstvu slavnostně zahájil prezident republiky Václav Havel a to 28. března 1992. Expozice je pod záštitou UNESCO. V muzeum se nachází i další výstaviště jako Starožitnosti Uherskobrodska, rolnický dům a hospodářství ve Vlčnově, pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic.

Co je to komeniologie?
Jde o vědu, kterou založil slovenský historik, zabývající se studiem života a díla Jana Amose Komenského. Hlavním výzkumným pracovištěm komeniologie je komeniologické oddělení Filosofického ústavu Akademie věd České republiky.