2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty - kulturní a historické zajímavosti

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11.1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín. Bílé Karpaty patří díky unikátním rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům v Evropě. Nalezneme zde tisíce hektarů květnatých luk s nejbohatším výskytem orchidejí. Pestré louky jsou doplněny starými ovocnými sady a úrodnými políčky. V obcích se dochovala lidová architektura a folklor. Příroda zde je harmonické soužití člověka s přírodou. Poznejte krásu okolí lázeňského města Luhačovice a vydejte se prozkoumat nejznámější památky této oblasti. Čeká na Vás i pár historických a kulturních zajímavostí. 

Architektura Dušana Jurkoviče

První zastávka, kterou můžete podstoupit a nemusíte se ani vydat daleko, se nachází kolem Lázeňského náměstí v Luhačovicích. Stavby Dušana Jurkoviče dodávají malebný ráz městu a patří k neodmyslitelné součásti života v lázních. Vytvořil unikátní soubor staveb, které doprovázejí hosty po toulkách v pěší zóně. Prohlédnout si můžete nejznámější stavbu Jurkovičův dům. Sluneční a říční lázně v minulosti sloužily jako odpočinkové místo v letních dnech. Vila Chaloupka, Valaška, Jestřabí a mnohé další. Procházku můžete spojit s návštěvou minerálních léčivých pramenů. Ottovka i Vincentka se nachází v blízkosti všech staveb, kterou nesmíte zapomenout navštívit. 

Žítkovské bohyně

Obec Žítková se dostala do povědomí návštěvníkům díky spisovatelce Kateřině Tučkové. Právě tady žila jedna z posledních žítkovských bohyň až do roku 2001. Malá vesnička se nachází v kopcích Bílých Karpat. V minulosti ji tvrdě sužovaly nájezdy Tatarů a Turků. Do roku 1948 tu nebyla elektřina. Těžkosti života lidé možná snášeli jen díky malebné krajině, která se rozprostírá kolem dokola. Žítková leží v oblasti Moravské Kopanice, která se proslavila hlavně zemědělstvím. Dodnes je v obci vidět soubor původních domů. Zde žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Traduje se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci. Vyhledávány byly rovněž jako ochrana před uřknutím.

Kuželovský větrný mlýn

Větrný mlýn se nachází na Horňácku. Shlédnout zde můžete expozici mlynářského života. Samotný mlýn je jedním z mála zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Zděný mlýn s otáčivou střechou pochází z roku 1842. Více jak sto let sloužil zemědělcům z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic. V roce 1946 ustala jeho činnost úplně. Mlýn byl rekonstruován a renovován. Dnes je v přilehlých obytných a hospodářských budovách zřízena expozice horňáckého bydlení. Je zde vystaven soubor zemědělského nářadí a zařízení dokumentující tradiční zemědělské výrobní postupy. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů používaných k údržbě strojního zařízení mlýna, kterou většinou prováděl sám mlynář.   

Hojně navštěvovaný je také zámek Nový Světlov v Bojkovicích. Nahradil tak původní sídlo zdejších pánů Starý Světlov. Navštívit můžete zříceninu románského stylu hradu v Brumově. Krásy okolí Strážnice můžete poznat po naučné stezce Šumárnická, která vede směrem na Horňácko. Zde se u obce Javorník nachází cenná luční rezervace Jazevčí.