2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě
2020 Kvě

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty

Lázeňské město Luhačovice se může pochlubit unikátní krajinou, která se rozprostírá kolem dokola. Při výletech do okolí si nelze nevšimnout scenérií, které se častokrát rozprostírají v dáli. Pro lepší výhled lze využít i nějakou z rozhleden v okolí města. Výhledy stojí za to. 

CHKO Bílé Karpaty

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980. Rozprostírá se na území okresů Hodoním, Uherské Hradiště a Zlín. Má rozlohu 715 km². Osa vede pohořím Bílé Karpaty, zasahuje do CHKO Dolnomoravský úval a v oblasti východně od lázeňského města Luhačovice je součástí CHKO Vizovická vrchovina. Jedná se o tzv. bilaterální CHKO. Tedy oblast se rozprostírá jak na české tak slovenské straně. Slovenské CHKO bylo založeno roku 1979 a má rozlohu 435 km². Bílé Karpaty jsou nejvyšším pohořím jihozápadního okraje. Pro přírodní a krajinné kvality byly Bílé Karpaty v rámci programu Člověk a biosféra organizace UNESCO zařazeny mezi evropské biosférické rezervace.
 

Unikátní příroda

Příroda Bílých Karpat má co mnohé nabídnout. Naleznete zde unikátní přírodu, malebnou přírodu, památky, množství dochovaných lidových obyčejů. Krajinný ráz střední a severní části Bílých Karpat je tvořen poměrně řídkým osídlením pasekářského či kopaničářského typu. Nenajde se zde žádné velké průmyslové podniky. Zachovalá je také architektura celých obcí - Lopeník, Vyškovec, Žítková. Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy. Důvodem vyhlášení oblasti jsou výjimečné hodnoty, zejména jedinečná společenstva luk a pastvin s bohatým výskytem orchidejí. Dalším cenným prvkem jsou rozsáhlé lesní komplexy v centrální a severní části pohoří. 

Cykloturistika

I milovníci cykloturistiky zde najdou to své. Vydat se můžete dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu nebo zvolit některou z regionálních tras. Hřebeny Bílých Karpat vytváří dobré předpoklady pro nenáročnou pěší turistiku. Ovšem vzhledem k vhodnému profilu lesních sítí a polních cest je cesta sjízdná i na kole za nepříznivého počasí. Česká strana je méně členitější. Tedy umožňuje bezproblémově překonat i několikasetmetrová převýšení. Čekají Vás otevřené terény s výhledem na Moravu a Slovensko. Při cestách se držte značek. Dovést Vás mohou až na nejvyšší bod Bílých Karpat Velkou Javořinu.