2020 Bře
2020 Bře
2020 Bře

Otevírání pramenů 2020 - Luhačovice

Update - Otevírání pramenů PŘESUNUTO

Aktuální nouzový stav bohužel dopad i na každoroční konání akce Otevírání pramenů. Jelikož je dle vlády zákaz shromáždění a konání veřejných akcí, byla oblíbená slavnost, přitahující až tisíce návštěvníků, přesunuta. Zatím dle luhačovické radnice nelze stanovit přesný termín, a tak zbývá jen doufat, že každoroční slavnost se i přes veškeré problémy uskuteční. Akce měla nabídnout bohatý program zahrnující nejen svěcení pramenů, ale i kulturní vystoupení, jarmark, přehlídku automobilových veteránů, promenádu v historických kostýmech a mnoho dalších doprovodných akcí.


Každoročně se v Luhačovicích koná Otevírání pramenů. Letos termín vyšel na 8. května - 10. května 2020. Bohatý program je spojený se zahájením letošní sezóny. Většina programů se uskuteční za každého počasí. V případě vydatného deště budou programy z Lázeňského náměstí přesunuty do MěDK Elektra.

Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit na folklorní průvod se svěcením pramenů, jarmark, ukázku historických kostýmů pod vedením spolku Calma či přehlídku historických veteránů. Lákadel na letošní Otevírání pramenů je opravdu spousty. Největší moravské lázně očekávají tisíce návštěvníků na tuto akci. Pro lidi, kteří přicestují osobním automobilem jsou připravena parkovací místa po celém městě. Parkoviště bude zřízeno i při příjezdu do města ze směru Uherský Brod. Do centra se poté návštěvníci přesunou pomocí mikrobusu. V posledních letech se počet návštěvníků pohyboval kolem 10 tisíc. 


Důležitým bodem programu je mše v kostele Sv. Rodiny, kde proběhne svěcení ve zkrácené formě. Poté se průvod vydá k pramenu sv. Josefa, pokračuje cestou přes les k pramenu Ottovka, Františka Šťastného a přes lázeňské náměstí kolem Jurkovičova domu k pramenů Vincentka. U každé zastávky proběhne krátký folklorní program a kněz požehná prameni.

Historie

Již naši předkové si byli vědomi důležitostí významu studánek a pramenů. Koncem 19.století probíhalo zahajování sezóny před kaplí sv. Alžběty na Lázeňském náměstí. Myšlenku tradice Otevírání pramenů si vydobyla na přelomu 80. a 90. let 20.století Věra Haluzová s folklorním souborem Malé Zálesí.