2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer

Minigalerie rozhleden v Luhačovicích

Zpestřete si pobyt v lázeňském městě Luhačovice o zajímavou procházku, kde na Vás na konci čeká výstava minirozhleden. Ano, je to tak. Nemusíte jezdit nikam daleko, abyste si prohlédli zblízka unikátní stavby sloužící jako výhled do okolních krajin. Stálou miniexpozici 3D modelů architektonicky a geograficky zajímavých českých, moravských, slezských a slovenských rozhleden najdete v blízkosti Lázeňské kávy v ulici Pod Leštím. Čeká na Vás po levé straně cesty. Tahle nenápadná minigalerie přitáhne stovky obdivovatelů vyhlídkových staveb. 

Už nemusíte na žádný kopec

V blízkém okolí Luhačovic bohužel žádnou rozhlednu nenajdeme. Přitom před lety město uvažovalo o vzniku rozhledny na kopci Komonec.  Za vznik této unikátní expozice stojí spolek Jurkovičův svět. Sdružení vzniklo v roce 2006 se záměrem věnovat se dílu známého slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Minigalerie rozhleden má za úkol navazovat a rozvíjet aktivitu jiného projektu. Přáním je, aby návštěvníci Luhačovic načerpali inspiraci a za skutečnými výhledy vyrazili na konkrétní místa. Jak říkám samotný provozovatel expozice a zakladatel sdružení. A je z čeho opravdu vybírat. Naprostá většina rozhleden je jinak vysokých a mají různou architektonickou podobu. 

Můžete zde narazit například na modely rozhledny na Kelčském Javorníku, rozhlednu Salaš za Velehradem, která tvarem připomíná dvě sedmičky zaklesnuté do sebe či maják Šrotík, který naleznete v expozici Kovozoo ve Starém Městě. Zastoupení tu má samozřejmě i ukázka rozhledny od Dušana Jurkoviče z Rožnova pod Radhoštěm. Mnohé jistě překvapí informace o druhé rozhledně z díla slovenského architekta. Je to Jiráskova turistická chata s rozhlednou v Dobrošově v okrese Náchod. Expozici nabízí i další zajímavosti. Jako model rozhledny Tokaj připomínající dřevěný soudek na víno ze slovensko-maďarské hranice. Zajímavou historii má stavba v severní čechách připomínající okurku. Jako perličku v Luhačovicích ukazují tři rozhledny, které v reálu nikde nestojí. Jednou z nich je zámek Pepčín, které bylo v 80. letech strženo k zemi. Dodnes je tohle místo setkávání lidí. Před lety zde měla vzniknout rozhledna. Z plánu ovšem sešlo. 

Desítky hodin práce

Galerie si zakládá na tom, aby modely co nejvěrněji kopírovaly skutečnost. Za každou minirozhlednou jsou desítky hodin práce s dokumentací a archivními materiály. Samotný podel poté vzniká v 3D tiskárně. Důraz je kladen i na barvu a textury. Je to velmi zdlouhavá a nákladná záležitost. 

Naučná stezka Královstvím rozhlednovým

Hned vedle unikátní rozhlednové minigalerie nalezneme naučnou stezku Královstvím rozhlednovým. Tvoří ji cesta 109 metrů dlouhá s 18 zastávkami. Průřezově představuje rozhledny 14 českých a 4 slovenských krajů. Uprostřed stojí dva totemy, na kterých je vytesáno 16 otisků rozhleden. Otisky mají představovat hádanku, kdy lidé mají k obrysům přiřadit konkrétní rozhledny. Pro zpestření jsou zde umístěné speciální rozhledníky, které udávají reálnou vzdálenost ke konkrétním místům.

Kde minigalerii naleznete ?