2019 List
2019 List
2019 List

Proč vyrazit právě do Luhačovic.

Rádi cestujete a hledáte další inspiraci na výlet? To, že jsou Luhačovice, první největší lázně na Moravě, malebné jste již určitě zaslechli. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Odpočinout si a nasát klidnou atmosféru v pitoreskním městečku, můžete v každém ročním období. Luhačovice jsou sice malé, ovšem překvapí svou rozmanitostí. Mírně kopcovitá krajina vybízí k procházkám či k cykloturistice

Skvosty architekta Dušana Jurkoviče

Celým jménem Dušan Samo Jurkovič realizoval své projekty v lázeňském městečku v letech 1902 - 1914. V tomto období vznikl jedinečný soubor staveb ve stylu lidové secese. Nejznámější a nejlépe vyjadřující tento styl vystihuje Jurkovičův dům. K dalším patří hotel Jestřabí, Chaloupka, Vila Valaška, Hudební pavilon či unikátní Sluneční lázně. Ty byly jako kulturní památka zcela původně zachovány a slouží pouze k prohlídkám. K nedochovaným stavbám se řadí známá Slovácká búda. Byla postavena pro obchodní sdružení po vzoru slovenských vinných búd, koncem roku 2002 vyhořela. Všechny stavby Dušana Jurkoviče neodmyslitelně patří k historii města a díky nim nese i lehké pomyslné kouzlo při procházce lázněmi. 

Minerální prameny

Největším bohatstvím Luhačovic jsou přírodní léčivé prameny. Mají vysoký obsah minerálních látek, teplota se pohybuje mezi 10°-14°C. Jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Využívají se při lázeňské léčbě dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, trávicího ústrojí či oběhového. Nejznámějším pramen je Vincentka, v 18.století byl pramen obezděn a zastřešen. Každý z pramenů nese povětšinou jméno po postavě z rodu Serenyiů, patří jim zásluha o počátek slávy lázeňského města. Známé jsou také Ottovka, Amandka, Dr. Šťastný či Nový jubilejní. Mnoho pramenů je zpřístupněno veřejnosti po sezónu. V zimě prameny nevyvěrají, to až začátkem jara. Slavnost, která oficiální zahajuje sezónů se nazývá Otvírání pramenů.

Kde strávit příjemné odpoledne či dopoledne

Nevíte co s časem? Tady máte pár tipů. Nastartujte správně začátek dne v místní pražírně, zde odkaz na web. Vychutnejte si čerstvě praženou kávu, pro zvědavce pražírna také pořádá prohlídky či cupping. Své kroky můžete ovšem směřovat i k přehradě. V letních dnech se nabízí výpůjčka šlapadel nebo loděk, k osvěžení zde vybízí venkovní aquapark. V sychravých dnech poslouží k účelu Městská plovárna Luhačovice s plaveckým a zážitkovým bazénem, prohřát tělo si můžete ve whirpool nebo páře. 

Ochutnávka lázeňských oplatků

Tak jako neodmyslitelně k lázeňskému městu patří prameny, stejně je to i s lázeňskými oplatky. Ochutnávku berou povinně snad všichni návštěvníci.Též je to nejčastější a nejoblíbenější suvenýr při návštěvě města. Skoro v každém lázeňském městečku můžete ochutnat jedinečné a chutné pochutiny. Nabídka chutí je veliká od oříškových přes čokoládové, marcipánové a pro gurmány naleznete například čokoládové s chilli či s mákem v bílé čokoládě a mnoho dalších. Podávají si teplé nebo studené. 

Navštivte Luhačovice a nebude litovat. Poznejte krásy malebného městečka, které se řadí k čtvrtým největším lázně v České republice. Své si zde najde osoba každého věku. Velmi udržované město Vás zcela pohltí v každém čase. I v období Vánoc je zde kouzelně, rozsvícené město Vás naláká jako každý rok na Vánoční jarmark. Restaurace, cukrárny a kavárny Vás nalákají na nabídku teplých nápojů pro zahřátí. Přijeďte a uvidíte.