2023 Srpe

LUHAČOVICKÉ POVĚSTI II - STUDÁNKA


Luhačovice jsou dnes krásným lázeňským městečkem, ale dříve tomu tak nebylo.Všude byly jenom zase husté lesy a pole.

Pověst říká, že na těch polích pásl starý bača ovce a měl velmi starého psa.Jednou, když zase pásli to svoje stádečko a pes ležel bačovi u nohou zdálo se , že poblíž v houští někdo je a vzdychá, těžce se oba dva postavili na nohy a šli se podívat co se tam děje.

Na zemi ležel starý nemohoucí člověk. Bača se psem už neměli dost síly dostat ho do boudy a tak bača poručil psovi, aby si k němu lehl a zahříval ho svým tělem a udělal poblíž ohýnek aby staříkovi bylo co nejtepleji, ten se začínal po chvíli probírat k životu. Pak mu dali napít ovčího mléka a stařík jim povídá, že za to, že ho zachránili jim ukáže studánku, která je léčivá, už mockrát mu zachránila život, nebo pomohla od bolesti, ale on že už je starý a nechce dál žít, ale že přijde doba, kdy tuto vodu budou hledat lidé z dalekého okolí. Když se z ní bača i pes napili, oba se cítili jako znovuzrození.

Pověst o studánce se brzy rozletěla do světa, lidé sem chodili hledat zdraví a tak se proroctví starého staříčka opravdu vyplnilo a Luhačovice se staly slavnými lázněmi.