2020 Bře
2020 Bře

Lázeňské divadlo

Lázeňské divadlo patří k důležitým stavbám v Luhačovicích. Je nedílnou součástí kulturního života ve městě a svým návštěvníkům slouží už více jak 100 let. Naleznete ho v ulici Dr. Palka Blaho, v blízkosti se nachází pramen Dr. Šťastného. Lázně byly již za dob Serenyiů centrem společenského života a bohatého kulturního žití, tak tomu zůstaly i nadále. 

Lázeňské divadlo připravuje celou řadu pořadů jak z hudebního, tak i dramatického žánru. Mezi ně se řadí například Festival Janáček a Luhačovice, Akademie Václava Hudečka, Divadelní Luhačovice nebo festival Písní a tancem.

Historie

Divadelní život se v Luhačovicích začal psát od roku 1905 v prostorách bývalé čítárny. Enormní zájem lázeňských hostů o kulturní život zapříčinil vybudování stálé divadelní scény. V té době se jí ujal Mudr. Zikmund Janke. Stavba divadla započala roku 1907 podle plánů architekta Františka Skopalíka. Bohužel finanční možnost nebyly nijak velké, a tak způsobily úpravy plánů. V divadle pro 250 diváků například chybělo hygienické zařízení a střecha byla jen z lepenky. Přesto bylo divadlo slavnostně otevřeno 27.6. 1908. 


Největší slávu a rozkvět zažilo divadlo v období první republiky. Lázeňské divadlo se stalo od roku 1908 i místem porad Čechů a Slováků, v tzv. Československé jednotě. Zdejší Luhačovické lázeňské divadlo je stále funkční a nadále slouží lázeňský hostům i obyvatelům.