2020 Srpe
2020 Srpe
2020 Srpe
2020 Srpe

Filmový uzel Zlín

Zavítejte do jedinečného filmového, kulturního, vzdělávacího a produkčního centra v areálu zlínských ateliérů. Čekají na Vás čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity. Vznikaly zde unikátní věci od Hermíny Týrlové a Karla Zemana. Vyzkoušejte si animovat vlastní krátké snímky, poznávejte historii a osobnosti zlínských ateliérů, podívejte se do profesionálního studia animátorů. Pořádají se zde také programy a workshopy animace pro školy a školky, příměstské tábory s projekcí výsledných snímků v našem kinosále, besedy, výstavy a další akce. 

Filmový uzel Zlín

Budovu Filmového uzlu prošla rekonstrukcí. Postavit ji nechala firma Baťa v letech 1935 - 1936. Název „Filmový uzel“ pochází filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku a odkazuje zároveň na symboliku spojení a setkávání tvůrčích činností. Hermína Týrlová a Karel Zeman jsou jen dvě jména osobností české kinematografie, která zde působila. Oscarový režisér Elmar Klos, hudební skladatel Zdeněk Liška, autor řady dětských filmů Josef Pinkava a mnoho dalších působili ve stejných místech. Především o víkendech je hojně navštěvován veřejností, v týdnu sem pak jezdí školní exkurze a zájemci o animaci a filmovou tematiku. V loňském roce do Uzlu zavítalo více než 40.000 návštěvníků.

Od jara 2018 patří mezi členy Asociace animovaného filmu také Filmový uzel Zlín. V místních ateliérech vznikly slavné filmy jako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho dalších.  Filmový uzel je producentem animovaného videoklipu pro cimbálovou muziku Harafica, podílel se na vydání knihy o Hermíně Týrlové, je koproducentem českého filmu Úsměvy smutných mužů, na různých projektech spolupracuje také se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalšími školami.

Věděli jste, že…?

  • Zlínské filmové studio bylo první stálou specializovanou výrobnou dokumentárního filmu s dlouhodobým výrobním plánem v Evropě

  • Během let 1936 – 2016 bylo ve Zlíně vyrobeno takřka 1.800 samostatných filmových titulů, což představuje víc než milion metrů 35mm filmu všech žánrů

  • Zlínské filmové studio bylo na začátku 60. let prvním evropským studiem specializovaným na tvorbu pro dětského diváka

  • V roce 1942 byl natočen vůbec první československý loutkový film v režii Hermíny Týrlové na motivy knihy „Ferda Mravenec“

  • Nejúspěšnější film Karla Zemana „Vynález zkázy“ je řazen mezi 10 nejlepších filmů světové kinematografie, byl prodán do 72 zemí světa a je považován za historicky nejúspěšnější český film vůbec

  • Filmový uzel provozuje obecně prospěšná společnost Kudlovské ateliéry, zřizovatelem je IMOS invest s.r.o.


1.NP - Kavárna a recepce

Výbornou kávu si můžete vychutnat v místní recepci. Účastnit se můžete také v těchto místech besed s významnými osobnostmi. V kavárna na Vás ovšem čekají i další zajímavé akce. V místě recepce lze zakoupit dárkové předměty. Například knihu o Hermíny Týrlové nebo pohádky O prasátku Lojzíkovi. 

2.NP - Patro legend

Jedinečná expozice o vzniku a historii filmových ateliérů ve Zlíně a osobnostech, které zde působily: Karel Zeman, Hermína Týrlová, Elmar Klos, Zdeněk Liška, Josef Pinkava a další významní tvůrci.

3.NP - Patro výstav 

Multifunkční patro snadno přizpůsobitelné různým uměleckým výstavám, kulturním akcím a workshopům. Součástí je malý kinosál, ve kterém promítáme např. krátké snímky vytvořené návštěvníky animačních dílen.

4.NP - Tvořivý chlívek 

Zábavné patro pro děti s příběhy O prasátku Lojzíkovi. Naučí se kreslit postavičku prasátka, poznají storyboard, jak se dělá animace, zacvičí si s Lojzíkem a podívají se na ukázku nového seriálu, který vzniká přímo ve Filmovém uzlu.