2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer
2020 Čer

Envicentrum ve Vysokém Poli

Blíž krajině, lidem a tradicím.

Envicentrum pro krajinu naleznete ve Vysokém Poli, kde je umístěno na okraji obce. Vzdělávací středisko pro děti i dospělé přibližuje valašskou krajinu lidem a vrací je zpět do minulosti. Návštěvníci se mohou vžít do běžného a skromného života dřívějších hospodářů. Nečekejte jen jednu chalupu. Překvapí Vás soubor staveb, které mají ukázat jak názorně tak i praxí, jak se dříve žilo valašským hospodářům. K tomu napomáhají i zdejší zvířata. Nechybí tu stodola, která je plná sena, stáj s koňmi a oslíky, ohrada s ovcemi a kozami nebo králíkárna či kurník. 

Hlavním cílem je zaujmout návštěvníka prostřednictvím zcela obyčejných zážitků, které k tomuto životu patřily. K dokreslení života na vesnici slouží i pravá historická sušírna, stará přes sto let. Sklep využívaný ke skladování a zpracování ovoce, nebo starý picník upravený pro výuku programu zaměřených na tradice a řemesla. Pokud si nejste jistí, co znamená slovo picník. Musíte zabrousit do valašského nářečí. Slovem picník označujeme kůlnu, kde se dříve ukládali píce. Píce je krmivo pro domácí zvířata, především skota. 

Areál je vhodný nejen pro děti ze základních a středních škol ale i pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Veřejnost je zde seznámena se životem Valašska prostřednictvím výukových programů, odborných exkurzí, přednášek a kurzů řemesel, zpracování zemědělských produktů. Hlavním cílem je ukázat, co krajina Valašska nabízí a předat znalosti a zkušenosti předků. 

Pokud byste využili všechny nabídky Envicentra v den vašeho výletu, vydejte se do okolí, které Vás překvapí kilometry značených cyklotras a pěšinek ideální pro turistiku. Okruh šesti dědin je souborem páteřních turistických cest, které Vás zavedou na nejkrásnější místa v srdci mikroregionu Ploština. Využít můžete také koňský povoz tažený párem koní.