2023 Bře

Luhačovické pověsti I - Jezírko lásky

Luhačovice jsou známé nejen pro své léčivé prameny a krásné parky, ale také pro některé zajímavé pověsti.

 

Jednou z nejznámějších je pověst o jezírku lásky.

 

Podle pověsti se jednou setkali na okraji Luhačovic mladí muž a dívka. Byli zamilovaní, ale bohužel byli z různých sociálních vrstev a jejich láska byla zakázána. Mladík byl bohatý, dívka chudá, a tak se rozhodli, že spolu utečou. Když však přišli k jezírku, narazili na problém - bylo příliš široké, aby ho mohli přeskočit, a příliš hluboké, aby ho mohli přeplavat.

Mladík se rozhodl, že je nejlepší skočit do vody a pokusit se ji přeplavat, aby mohl dívku přenést na druhou stranu. Dívka se obávala, že se mu něco stane, ale mladík ji uklidnil a řekl jí, že se k němu může přidržet. Nakonec se jim podařilo překonat jezírko a dostat se na druhou stranu.

Když se podívali zpět na jezírko, zjistili, že se zázrakem zmenšilo na velikost malého rybníčku. Prý se tak stalo díky lásce a statečnosti mladého páru, kteří dokázali překonat překážku a zvítězit nad ní.

Jezírko lásky se stalo místem, kam chodí zamilované páry, aby si přáli lásku a štěstí. Dodnes se říká, že když se někdo políbí na břehu jezírka, zůstanou spolu navždy.

Tato pověst o jezírku lásky je jen jednou z mnoha zajímavých příběhů spojených s Luhačovicemi.

Tyto příběhy jsou důležitou součástí místní historie a kultury a přinášejí do Luhačovic další kouzlo a romantiku.

jezirko lasky povest