2020 Srpe
2020 Srpe
2020 Srpe

Letecké muzeum Kunovice

Neveřejné letiště Kunovice se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Provozovatelem je soukromá firma. Samotné letiště poskytuje zázemí pro obchodní leteckou dopravu, letecké práce, zkušební lety, provoz kluzáků a balónů, rekreační sportovní a výcvikové lety. V blízkosti naleznete letecké opravny a letecké muzeum Slováckého aeroklubu Kunovice. Muzeum se také může stát Vaší další zastávkou při pobytu v Luhačovicích. Vzdálenost místa od ubytování Vincent není nikterak velká. Osobním automobilem jste schopni na určené místo dorazit během půl hodiny. 

Letecké muzeum v Kunovicích

Expozici, kterou zde naleznete, dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje velikou roli na východní Moravě. Výroba je soustředěna právě v Kunovicích. Už v polovině 30. let 20. století zde vznikl letecký závod. Během druhé světové války závod sloužil k opravám letadel, po válce se zde vyráběly dokonce sportovní automobily. Letiště je tedy neodmyslitelně spjato s letectvím. Pro znalce či milovníky letadel je důležitá výroba nejznámějších a nejúspěšnějších letounů, které se vyráběly či konstruovaly přímo v Kunovicích. Patří sem například větroň L-13 Blaník, motorová letadla L-200 Morava, dopravní letoun L-410 Turbolet či velké dopravní letadlo L-610. 

Po zaplacení vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru. Prohlédnout si zde můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Jistě zaujme vystavený vrtulník a bezpilotní letoun. Zajímavostí je také řez motorem, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA. Naleznete zde několik skutečných unikátních letounů a prototypů. Letoun se zajímavou historií je exvládní speciál Tupolev TU-154M ,,Naganský expres”, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy. 

Ve vstupním objektu naleznete prostory pro malé expozice, které nelze vystavit pod širým nebem. Zastřešené expozici je vystaven bitevní letoun Aero L-39 ZA Albatros, cvičná legenda a filmová hvězda Zlín Z-126 Trenér II OK-IFG, bezpilotní letoun Sojka III TVM a řez motorem Ivčenko AI-25 TL. Ke konci jistě potěší menší obchůdek se suvenýry. Návštěvníci, které muzeum navštíví pomáhá při rozvoji a budování muzea. Náklady nejsou hrazeny z dotací či státního rozpočtu, ale ze vstupného a z prodeje suvenýrů. Chcete se proletět v letadle? Ve Slováckém aeroklubu lze zakoupit vyhlídkové lety.